Ühisomandis oleva kinnisvara müük kui kinnisvara soetamiseks on laenu võtnud üks omanikest.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Ühisomandis oleva kinnisvara müük kui kinnisvara soetamiseks on laenu võtnud üks omanikest.

30 Aug 2022, 12:38

Tere!

Mul on murekoht seoses kinnisvara müügiga. Nimelt olen kaaslasega lahku minemas ning sooviks ühisomandis olevat kinnisvara maha müüa. Tema soov on sama. Kinnisvara soetades aga jagasime mitteametlikult ostusumma pooleks, mina müüsin enda endise kodu ning maksin uue kinnisvara sissemakseks poole ostusummast ning tema võttis enda poole katteks laenu, mis on vaid tema nimel. Nüüd kui soovime kinnisvara müüa, siis kuidas arvestatakse maha müügisummast tema laenujääk? Müües saadav tulu läheks jagamisele 50-50. Kas tema laenujääk arvestatakse maha tema osast (tema osa on suurem kui laenujääk, seega vajadust juurde maksta ei ole) või enne müügisumma pooleks jagamist? Kui jagatakse pooleks enne müügisumma jagamist siis kuidas seda vältida, kuna olen oma osa kinnisvara soetamisest juba tasunud ning ei pea õigeks, et peaksin ka tema osa katta aitama.

Aitäh!

Re: Ühisomandis oleva kinnisvara müük kui kinnisvara soetamiseks on laenu võtnud üks omanikest.

30 Aug 2022, 19:55

Tere

Kaasomandi lõppemisel jagatakse vara vastavalt kaasomandi mõttelise osa suurustele. Teie küsimusest võib mõista, et olete mõlemad kaasomanikud ½ mõttelise osa suuruses. Seega jagatakse müügist saadav raha pooleks.
Jagamisel võib võtta arvesse kaasomanike erinevat panust vara soetamisse. Teie küsimusest saab järeldada, et ka vara soetades panustati võrdselt. Asjaolu, et teine kaasomanik vara soetamiseks laenu võttis ei ole tähenduslik. Seega, kirjeldatud olukorra põhjal, ei näe vastaja põhjust raha jagamisel kõrvale kalduda jagamisest kaasomandi mõttelise osa järgi ehk kirjeldatud juhul pooleks.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta