broneerimistasu

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

broneerimistasu

01 Mai 2022, 11:28

Tere!
Küsimus korteri broneeringutasu kohta. Korteri ostu-müügi tahte protokolli alusel (mis oli kolmepoolselt allkirjastatud: omanik, maakler ning ostja) tehtud maaklerfirma arvele sissemaks summas 1500 eurot. Kolme päeva hiljem ostja ütles maaklerile, et soovib korterist loobuda, makler vastas, et siis tagatisraha 1500 eurot temale ei tagasta. Protokollis on kirjas, et broneerimistasu summas 1500 eurot ostja kannab protokolli allkirjastamisel ja see on ettemaks. Ülejäänud korteri summa makstakse notariaalsel tehingul (korteri täishind miinus 1500 eur). See tähendab, et broneerimistasu on arvestatud ostuhinnas. Protokollis on kirjas, et kui ostja loobub tehingust, siis seda summat ei tagastata ja broneerimistasu tuleb jägada kinnisvarafirma ning omaniku vahel. Lepingus puudub nõue, et lepingu pool ei saa sooritada müügi tehingu kellegi teisega lepingu kehtivuse ajal. Lepingu kehtivuse aeg on alates allkirjastamist kuni ostu-müügi lepingu sõlmimisel notaril. Notari aeg on juba broneeritud, lepingus on tingimus, et tehing pidi olema mitte hiljem kui kahe nädala hiljem. Kas ostjal on võimalik raha ragasi saada ja kui on, siis mis seaduse paragraafi alusel?
Ette tänades

Re: broneerimistasu

02 Mai 2022, 14:18

Tere

Kinnisvara ostuprotsessis on tavapärane nii ostja kui müüja soov kindlustada paberil kavatsus tehing sõlmida, nimetades seda paberit broneerimislepinguks.
Vastavalt Riigikohtu seisukohale võivad ühes lepingudokumendis sisalduda nii broneerimisleping kui ka kinnisasja omandamise eelleping. Kinnisasja müügilepingu eellepingu sisuks on müüja kohustus võõrandada kinnisasi tulevikus ostjale. Kinnisasja broneerimislepingu sisuks on aga müüja kohustus jätta teatud aja vältel broneerija kasuks kinnisasi võõrandamata ja tasu võidakse maksta üksnes kinnisasja broneerimise eest.
Olemuslikult, kui broneerimislepingu pealkirja kandev leping sisaldab ka viidet tulevikus sõlmitavale müügilepingule ja broneerimistasu ostuhinna sisse arvestamises, ei ole enam tegemist pelgalt broneerimislepinguga hoolimata lepingudokumendi nimetusest, seega kehtib sellisel lepingule ka notariaalse vormi nõue ja lihtkirjalik leping on tühine. Nii näib see olevat ka Teie puhul. See omakorda tähendab, et lepingus kokkulepitul ei ole õiguslikku tähendust ning tühise lepingu alusel makstud broneerimistasu tuleb tagastada.
lepingu olemuse täpsemaks analüüsimiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes eelnevalt veebilehel https://hugo.legal/tasuta-oigusabi/ või helistades tööpäevadel 9-17 klienditoe telefonil 6 880 400.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta