Millal nõue siiski aegub?

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Millal nõue siiski aegub?

06 Apr 2022, 13:06

Tere!
Aastal 2018 jäi tasumata Elisa Teleteenused AS(endine Starman) jaanuar-juuli väljastatud arved. 2021.aasta lõpus esitas Elisa Teleteenused AS makse kiirmenetluse avaldsuse kohtusse.
Ma ei nõustunud nõudega ning esitasin vastulause, viidates aegumisele. (TsÜS) § 146 lg-st 1 - (1) Tehingust tuleneva nõude aegumistähtaeg on kolm aastat ning § 147. (1) Aegumistähtaeg algab nõude sissenõutavaks muutumisega, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti. Kui õigustatud isik võib nõuda teiselt isikult teatud teost hoidumist, algab teost hoidumise nõude aegumistähtaeg kohustuse rikkumisest.
Ehk siis minu meelest oleksid pidanud antud nõuded aeguma 3.aasta pärast peale maksetähtaega(arvetel on maksetähtaeg) ehk kui arve maksetähtaeg oli 31.01.2018 siis minu arvamuse kohaselt oleks pidanud arve aeguma 31.01.2021.
Kuid Elisa Teleteenused AS väidab, et kehtib hoopis TsÜS § 147 lg 3 - et kokkulepitud tasu maksmise nõude aegumistähtaeg algab selle aasta lõppemisest, mil nõue muutub sissenõutavaks. Kui nõue muutub sissenõutavaks arve esitamisega, algab nõude aegumistähtaeg selle kalendriaasta lõppemisest, mil õigustatud isik võib arve esitada. Ehk siis nõuete aegumine algas alles 2019.aasta algusest ja aegumine oleks olnud alles 2021.aasta lõppemisel aga kuna enne 2021.aasta lõppu esitati makse kiirmenetluse avaldus siis aegumine peatus.
Kasutasin ka robotjuristi abi ning seal selgus, et arved on siiski aegunud TsÜS 146 järgi kuid olen nüüd väga segaduses ja ei oska kohtule mingeid selgitusi jagada, et mis juhul kehtib TsÜS 146 lg 1 ja mis juhul TsÜs 147 lg 3.

Minu küsimus - milline TsÜS punkt siis sellistele teleteenuse pakkumise arvetele kehtib?

Lugupidamisega,

Re: Millal nõue siiski aegub?

06 Apr 2022, 19:44

Tere

TsÜS § 147 lg 1 esimese lause kohaselt algab aegumistähtaeg nõude sissenõutavaks muutumisega, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti. TsÜS § 147 lg 3 (mis reguleerib eelkõige kokkulepitud lepingulise tasu maksmise nõude aegumist) teise lause kohaselt, kui nõue muutub sissenõutavaks arve esitamisega, algab nõude aegumistähtaeg selle kalendriaasta lõppemisest, mil õigustatud isik võib arve esitada. Riigikohus on varasemalt selgitanud, et nimetatud teise lause osa "muutub sissenõutavaks arve esitamisega" tuleb mõista selliselt, et nõude sissenõutavus peab olema seotud arvete esitamisega. Nõude aegumistähtaja alguseks peab seejuures TsÜS § 147 lg 3 teise lause kohaselt kalendriaasta olema lõppenud, seega algab liitumislepingust tuleneva telefoniteenuste kasutamise eest makstava tasu nõude aegumine 1. jaanuaril arve estamise aastale järgneval aastal kell 00.00. Aegumistähtaeg lõppes TsÜS § 146 lg-t 1 arvestades seega kolme aasta mööduses 31. detsembril kell 24.00.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta