Kaasomandi osaline teostamine

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 1 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 02 Dets 2021, 11:00

Kaasomandi osaline teostamine

02 Dets 2021, 11:05

Tere
Kui ostetud on korter kaasomandisse, ostueesõigust ei soovita teiste kaasomanike poolt teostada korteri osas, küll aga on üks kaasomanik huviline, et saada endale korteri juurde kuuluv keldriboks. Kuidas sellises olukorras käituda? Ostetud on korter+keldriboks ja selle ostuhind oli üks (st et ei ole tehtud eraldi hindamisakti keldriboksile, see on korteri juurde kuuluv ja liikus korteri ostuga kaasa, ehk siis oli üks müügi/ostu objekt). Kas kaasomanik saab valida, et ta teostab ostueesõigust ainult teatud osadele ostetud korterist - antud juhul siis keldriboksi osas, või see ei ole võimalik?
Parimat

Postitusi: 2433
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Kaasomandi osaline teostamine

02 Dets 2021, 19:39

Tere

See, et kaasomanikud on müügieelselt teada andnud, et ostueesõigust teostada ei soovi, ei ole neile siduv. Peale müügilepingu sõlmimist peate Te teistele kaasomanikele teada andma, et olete sõlminud müügilepingu ja samuti selle lepingu sisu (hind jm olulised kokkulepped). Seejärel on teistel kaasomanikel kahe kuu jooksul alates müügilepingust ja selle sisust teada saamisest asuda ostueelsõigust teostama. Ostueesõiguse teostamise tulemusel tekib müüja ja ostueesõigust omava isiku vahel sama siuga müügileping, milles leppisid kokku müüja ja ostja.
Kas keldriboksi saab eraldi võõrandada, ei saa üheselt väita. Siin ei ole oluline, kas keldriboks anti üle sama müügilepinguga, vaid oluline on keldriboksi asjaõiguslik kuuluvus. Kuna tegemist on kaasomandiga, saab eeldada, et sate müüa vaid oma mõttelist osa kaasomandist, seega mitte ühtegi ruumi eraldi. Soovitan selle küsimusega pöörduda notari poole, kes tehingut tõestama hakkab. Notaril on juurdepääs vajalikele registritele ja kindlasti saab ta Teid nõustada küsimuses, kas keldriboksi on Teie konkreetsel juhul võimalik eraldi võõrandada.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta