Kohtuvälise otsuse aegumine.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kohtuvälise otsuse aegumine.

30 Mär 2021, 13:15

Tere,


aastal 17.01.2013 oli kohtuvälise vaidluse lahendamise organi otsus ( Tallinna ÜÜrikomisjon) või kokkulepe, mida ma ei suutnud täita. Võlg on siiani üleval, arve arestitud. Lugesin, et sellised otsused peaks aeguma tegelikult kolme aasta jooksul.
Küsimus - kas ma saan taodelda kohtutäiturilt võla aegumist ja arve vabastamist, kuna otsusega pole kohtusse mindud?
Kas ma pean tasuma enne avalduse tegemist 18 eurot?
Kas kohtutäitur saab/võib otsuse kohtusse anda, kui möödunud on nüüd juba üle kaheksa aasta?



Lugupidamisega

ning vastuse eest ette tänades.

Re: Kohtuvälise otsuse aegumine.

31 Mär 2021, 09:12

Tere

Üürikomisjoni otsus on täitedokument täitemenetluse seadustiku § 2 lg 1 p 7 järgi. Tsiviilseadustiku üldosa seadusest tulenevalt on jõustunud kohtuotsusega tunnustatud nõude, samuti kohtulikust kokkuleppest või muust täitedokumendist tuleneva nõude aegumistähtaeg 10 aastat (§ 157 lg 1). Seega ei ole aegumistähtajaks 3 aastat, nagu Te ekslikult märgite, vaid siiski 10 aastat, arvestades ka asjaolu, et otsuse sundtäitmisele andmisega aegumine katkeb ja algab uuesti. Seega saab nõue olla aegunud 10 aasta möödumisel täitemenetluse alustamisest. Peale nimetatud aja möödumist saate Te esitada avalduse aegumise kohaldamiseks kohtutäiturile. Avalduse läbivaatamise eest on kohtutäituril õigus võtta tasu 18 eurot (seaduses sätestatud tasule 15 eurot lisandub käibemaks 3 eurot). Tasu tuleb maksta enne avalduse läbivaatamist kohtutäituri ametialasele arvelduskontole.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta