Europargi leppetrahvid

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.

Re: Europargi leppetrahvid

06 Jaan 2023, 09:32

Tere! EFTA Legal Europarki esindajana saatis 2022 keskel „meeldetuletuse“ nõudes 70€ leppetrahvi 2020 aasta keskel Europark’ile kuuluvas tasulises parklas maksmata parkimise eest. Võimalikke kasutajaid on olnud mitmeid ning kuni EFTA poolt saadetud meeldetuletuseni mina vastutava kasutajana sellest maksmata parkimisest teadlik ei olnud. Edasi esitas EFTA maksekäsu kiirmenetluse avalduse Pärnu maakohtule ja Pärnu maakohus saatis makseettepaneku. Esitasin sellele vastuväite põhjendusega, et sel ajal autot ei kasutanud ja informatsiooni auto kasutajate kohta säilitan vastavalt seadusele 6 kuud. See vastuväide neile ei sobinud ning EFTA esitas kohtule hagiavalduse ja Harju maakohus võttis asja menetlusse. Samuti tuli EFTA’lt kiri väidetega: „… ei piisa sellest, et tõestate, et Teie sõidukit ei juhtinud, vaid peaksite ütlema, kes juhtis. … LS § 72 lg 2 ja 3 on avalik-õiguslik norm ega ole otseselt kohaldatav tsiviilõiguslikes vaidlustes…“
Internetist otsides leidsin viiteid kohtulahendile milles väidetakse, et LS 72 lg 2 toodud 6 kuulist mäletamiskohustust leppetrahvide käsitlemisel ei saa kasutada aga samas ei tooda millise seaduse millist punkti siis tegelikult peab kasutama. Kus on see piir? Kas tõesti peab kõike igavesti mäletama ja talletama? Samuti ei näe, et midagi oleks tehtud ka selleks, et muuta see valet infot andev punkt LS-s tõest infot kajastavaks.
Et siiski rahuldada nõudmisi konkreetse kasutaja nimetamiseks, proovisin mälu järgi üles leida ja küsitleda kõiki võimalikke kasutajaid. Tulemus – keegi neist ei ole vähemalt 3 viimase aasta jooksul trahvi saanud. Ei ole õnnestunud üles leida ja küsitleda ühte persooni kes kuuldavasti olevat surnud. Kuna selle härraga läksid me teed juba ammu lahku peamiselt tema mitmete tuvastatud valetamiste pärast siis pean teda täiesti tõsiselt võetavaks kandidaadiks selle parkimistrahvi tekitamises ning varjamises kuid paraku tõestada seda pole võimalik.
Küsimus – millised oleksid variandid selle hagi vastu võitlemisel?

Re: Europargi leppetrahvid

06 Jaan 2023, 21:26

Tere

Kahjuks ongi nii, et LS sätestatud 6 kuud ei ole kohtu hinnangul kohalduv. Sellisel juhul tuleb aluseks võtta tsiviilõiguslik aegumise regulatsioon, mille kohaselt ei saa nõuet sisse nõuda kui kohustuse rikkumisest (praegusel juhul leppetrahvi kätte toimetamisest) on möödunud vähemalt 3 aastat.
Küll aga peab olema tõendatud, et leppetrahvi teade on rikkujale kätte toimetatud ning millal on seda tehtud. Praktika kohaselt sobivad selleks fotod, kus on näha trahviteate jätmine kojameeste vahele, kui fotol on äratuntav auto (näha numbrimärk), on üheselt mõistetav, et auto on pargitud tasulisele alale, et tasuline ala on varustatud parkimislepingu tingimustega ja hoiatusega leppetrahviks ning rikkumise kuupäev.
Kui omanik ei suuda meenutada, kes võis autot kasutada, vastutab parkimistingimuste rikkumise eest omanik. Kui omanik annab teada autot sel perioodil kasutanud isiku nime ja isikukoodi ning võimaliku elukoha või kui elukohta ei tea, palub kohtule selgitada välja elukoht kirjeldades mida ta ise on elukoha välja selgitamiseks teinud ja miks see ei ole õnnestunud, asub auto tegelik kasutaja menetlusse kostjaks senise kostja (omaniku) asemele.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Europargi leppetrahvid

14 Mär 2023, 20:55

Kronoloogia järgmine:
1.11.2019 Europark parklas leppetrahv. Kuna ilm vihmane/tuuline siis ma paraku seda ei näinud kojamehe vahel. Trahvist ei olnud teadlik.
10.06.2022 on väidetavalt saadetud võlgnevuse kohta meeldetuletus minu kunagisse elukohta. Ei ole seda kätte saanud. Võlgnevusest anti märku alles pea 3 aastat peale leppetrahvi. Ka see ei tundu mulle mõistlik aeg, millal võlgnikku teavitada.
08.07.2022 esitati kohtule maksekäsu kiirmenetlus 45 euro peale. Ei ole informeeritud sellest. Kiirmenetlus lõpetati ja anti edasi hagimenetlusse.
Kohus keeldus 15eurose sissenõudmiskulude väljamõistmisest, kuna ei leidnud, millise lepingupuntki alusel on hageja ja kostja selle kokku leppinud, lisades, et nö. leping on Europark ja minu vahel lõppenud. Jättis jõusse 30 eurose põhivõlgnevuse nõude.

Kontakteerusin just Efta Leg-ga, et kui suur võlgnevus mul nende ees siis on? Vastuseks tuli kokku 385 eurot. Jaotudes järgmiselt: leppetrahv 30, sissenõudmiskulud 15, riigilõiv 100, menetluskulu 20, esinduskulu 220 eur.

Olen nõus tasuma kohtu poolt tunnistatud põhinõude 30 eur, ehk oma parkimistrahvi Europark ees. Aga see kõik muu kulu on ikka meeletu. See tundub klassikaline näide, kuidas võla sissenõudjad loovad põhivõlgnevuse kõrvale kordi suurema kulu, mis viib koguvõla absurdselt kõrgeks.

Mida sellises olukorras soovitate teha?
Millised on minu valikud, et võimalikult valutult siit läbi tulla?
Mis juhtub, kui täielikult ignoreerin seda Efta Leg-al nõuet?

Re: Europargi leppetrahvid

15 Mär 2023, 19:26

Tere

Kuivõrd asjas on olemas jõustunud kohtulahend, olete kohustatud tasuma kõik nõuded, mida kohtuotsuse resolutsioonis on märgitud. Kui seal on kirjas, et tasuda tuleb vastaspoole menetluskulud, on kindlasti kirjas ka summa millises määras kulud tasuda tuleb. Kohtuotsuses kajastamata summade tasumiseks kohustus puudub. Seega tuleb lugeda asjas tehtud kohtulahendit ja sellest ka lähtuda.


Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Europargi leppetrahvid

16 Mär 2023, 12:56

Tere taas
Kust te loete välja jõustunud kohtulahendiga?
Mina saan aru, et tegemist on veel menetlusega.

Ja viimane dokument, mis saadeti oli kohtumäärus - seal oli välja toodud kohtu poolt põhivõlgnevuse nõude õigsus.

Ja resolutsioon on järgmine:
1. Võtta menetlusse Osaühing Europark Estonia hagi XXX vastu põhivõlgnevuse 30 euro väljamõistmiseks.
2. Toimetada käesoleva kohtumääruse ärakiri menetlusosalistele kätte. Kostjale toimetada koos menetlusse võtmise määrusega kätte hagiavaldus koos lisadega.
3. Menetlusosalised on kohustatud viivitamata kohtule teatama, kui asi on võimalik lahendada kompromissiga või muul viisil kokkuleppel.
4. Kohustada kostjat esitama kohtule kirjalik vastus hagiavaldusele 14 päeva jooksul arvates käesoleva määruse ja hagimaterjalide kättetoimetamisest.
5. Keelduda menetlusse võtmast Osaühingu EUROPARK ESTONIA hagi XXX vastu sissenõudmiskulude 15,00 eurot väljamõistmiseks.

Ehk kas kohus tunnistab põhivõlgevust või ka kõiki Efta Leg poolt mulle saadetud muid kaasnevaid kulusid (385 eur)?

Re: Europargi leppetrahvid

16 Mär 2023, 22:35

Tere

Kui kohtumenetlus on käimas, ei ole foorum kohaks kust kohast õigusabi saaks leida. Soovitan Teil pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele, et jurist saaks hagiavalduse ja esitatud nõuded ning tõendid läbi analüüsida ja aidata vajalikku vastust koostada.

Lugupidamisega

Tiina Mölder

Re: Europargi leppetrahvid

23 Mär 2023, 12:42

16 Mär 2023, 12:56
Tere taas
Kust te loete välja jõustunud kohtulahendiga?
Mina saan aru, et tegemist on veel menetlusega.

Ja viimane dokument, mis saadeti oli kohtumäärus - seal oli välja toodud kohtu poolt põhivõlgnevuse nõude õigsus.

Ja resolutsioon on järgmine:
1. Võtta menetlusse Osaühing Europark Estonia hagi XXX vastu põhivõlgnevuse 30 euro väljamõistmiseks.
2. Toimetada käesoleva kohtumääruse ärakiri menetlusosalistele kätte. Kostjale toimetada koos menetlusse võtmise määrusega kätte hagiavaldus koos lisadega.
3. Menetlusosalised on kohustatud viivitamata kohtule teatama, kui asi on võimalik lahendada kompromissiga või muul viisil kokkuleppel.
4. Kohustada kostjat esitama kohtule kirjalik vastus hagiavaldusele 14 päeva jooksul arvates käesoleva määruse ja hagimaterjalide kättetoimetamisest.
5. Keelduda menetlusse võtmast Osaühingu EUROPARK ESTONIA hagi XXX vastu sissenõudmiskulude 15,00 eurot väljamõistmiseks.

Ehk kas kohus tunnistab põhivõlgevust või ka kõiki Efta Leg poolt mulle saadetud muid kaasnevaid kulusid (385 eur)?
Tere!
Kui kohus keeldub menetlusse võtmast Osaühingu EUROPARK ESTONIA hagi XXX vastu sissenõudmiskulude 15,00 eurot väljamõistmiseks kas siis võib lugeda sissenõudekulude väljamõistmist ebaseaduslikuks. Usun et sissenõudmiskulusid on sadade inimeste käest välja nõutud

Re: Europargi leppetrahvid

23 Mär 2023, 22:04

Tere

Fragment kohtumäärusest ütleb, et menetlusse on võetud põhinõue 30 eurot ja menetlusse võtmisest on keeldutud 15 euro nõude osas. Kas ja milliseid nõudeid on veel esitatud, nähtub hagiavaldusest. Milliseid nõudeid kohus tunnustab, selgub kohtumenetluse käigus.


Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta