Parkimise leppetrahvi suurus.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Parkimise leppetrahvi suurus.

14 Veebr 2021, 19:54

Tere,

Parkides tasulisel parkimisalal (eramaa), mida haldab AS Ühisteenused kogemata märkisin SMSis vale parakimisala numbri X7 asemele YX7. Auto seisis seal 23 min (seda on näha saadetud SMSidest numbrile 1902) ja parkimistasu oleks 2 eur (kui ma õigesti kirjutaksin parakimisala numbri).
AS Ühisteenused tegi trahvi 40 eur selgitusega parkimistasu maksmata. Mina vaidlustasin trahvi, palusin seda vähendada, sest see ei olnud pahatahtlik rikkumine, vaid inimlik viga. AS Ühiteenused saatis eitava vastuse (eirasin prkimistingimused jms.) Aga eiramine on hoopis midagi muu.
Küsimus on selline- kas mingi seadus sätestab leppetrahvi maksimaalse suuruse? näiteks maks X korda suurem kui põhivõlg/kahju?
Sest praegune olukord on selline, et rahv on 20 korda suurem kui maksmata parkimistasu.
Ma ei eira, et olen trahvi saamises ise süüdi, ja olen nõus mõistliku summa ära maksta, kui 20 korda suurem trahv on minu arust juba alusetu rikastumine :(
Trahvikviitungil on kirjas, et ASil Ühisteenused on õigus saada liiklusregistrist sõiduki omaniku andmed. Kas tõesti on? Mis seaduse alusel?

Ette tänades!

Re: Parkimise leppetrahvi suurus.

19 Veebr 2021, 18:41

Tere

Leppetrahv on lepingut rikkunud lepingupoole (antud juhul sõidukijuhi) kohustus maksta kahjustatud lepingupoolele (eramaa omanik või parkimiskorraldaja) lepingus määratud rahasumma. See tähendab, et rikkudes eraparklas infotahvlil kajastatud parkimistingimusi, võib parkimiskorraldaja nõuda sõidukijuhilt leppetrahvi tasumist. Eraldi käsitlemist võib vajada küsimus, kas leppetrahvi suuruse saab otsustada ühepoolselt (nimetatud juhul eramaa omanik või parkimiskorraldaja) ja kas leppetrahvi suurus pole teist lepingupoolt (sõidukijuhti) ebamõistlikult kahjustav – kohtupraktika järgi ei tohiks leppetrahvi maksimaalne suurus ületada põhinõuet ehk parkimistasu. Leppetrahvi vaidlustamiseks on juhised veebilehel https://www.parkimine.ee/parkimisinfo/v ... eppetrahv/
Seoses 15.01.2019 jõustunud kohtulahendiga on AS-il Ühisteenused võimalik pärida Maanteeametilt andmeid nende sõidukiomanike kohta, kelle sõidukiga on rikutud parkimistingimusi.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta