Ainuõiguse leping

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Ainuõiguse leping

18 Jaan 2021, 11:11

Tere

Tekkis selline küsimus. Tahame enda ettevõttes müüa põletus surverõivaid. Leidsime Hispaaniast ettevõtte, kes neid toodab ning teeme nendega koostööd. Nüüd, kui tahame olla nende edasimüüjad Eestis siis tahaksime teha nendega Exclusivity Contracti ehk siis ainuõiguse lepingu. Kas see on lubatud?
Euroopa Majanduspiirkonna lepingu seaduses on artikkel 59, mis ütleb:
1. Lepinguosalised tagavad riigi osalusega äriühingute ja nende ettevõtjate puhul, kellele EÜ liikmesriigid või EFTA riigid annavad eri- või ainuõigused, et nad ei jõusta ega säilita ühtegi meedet, mis on vastuolus käesolevas lepingus esitatud eeskirjadega, eelkõige artiklis 4 ja artiklites 53–63 sätestatud eeskirjadega.
Ehk siis kui meie leping ei ole vastuolus nende artiklitega(4, 53-63) võime selle ikkagi sõlmida?

Ma uurisin ka mujalt selle teema kohta ja ma ei leia kuskilt, et see oleks ebaseaduslik. Sooviksin Teie arvamust selle asja kohta.

Tervitades

Re: Ainuõiguse leping

25 Jaan 2021, 22:29

Tere

Iseenesest ei ole ainuesindusõiguse lepingu sõlmimine keelatud. Samas tuleb silmas pidada, et EL-i konkurentsiõiguse üheks oluliseks põhimõtteks on, et tarnija ja edasimüüja ei saa kokku leppida passiivse müügi piiramises, mis tähendab seda, et vaatamata eksklusiivõiguste olemasolule, võivad teistes piirkondades tegutsevad edasimüüjad müüa eksklusiivsusega hõlmatud territooriumile, kui initsiatiiv tehinguks lähtub lõppkliendist. Seda nimetatakse passivseks müügiks. Tuleb tähele panna, et e-kaubandust loetakse üldjuhul passiivseks müügikanaliks. Seega tuleb endale aru anda, et isegi, kui tarnijalt/tootjalt on saadud ainuesindusõigus, ei tähenda see seda, et edasimüüja on täielikult kaitstud paralleelkaubanduse eest.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta