Kui korteriomanikust võlgnik on alaealine, hüpoteek

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kui korteriomanikust võlgnik on alaealine, hüpoteek

06 Sept 2011, 18:23

Tere!
Korteril lasub võlg summas 1972€. Korteri omanik on hetkel 15-aastane. Omaniku ema on antud kohtusse ja kohtutäitur ka mingeid summasid üle kannab, kuid need pole piisavad isegi jooksvate kulude katteks, seega võlg ikkagi järk järgult suureneb. Kohtusse antud ema on hoobelnud lastekaitse inspektorile, et korteri võlg ei ole probleemiks, kuna korter on alaealise nimel ja seda keegi neilt võtta ei saa.

EKYL juristid väitsid suvekoolis, et ka alaealise vastu saab võlanõuet esitada. Püüdsin täita täna e-toimikus uut maksekäsu kiirmenetlust, kuid süsteem seda teha ei lasknud... väitis, et võlgnik, kelle vastu nõuet saab esitada, peab olema vähemalt 18-aastane.

Kas tõepoolest on see perekond leidnud võimaluse teiste kulul süüdimatult ja karistamatult elada? Kuidas on võimalik, et kinnisvara, mis toodab ühistule võlga, ei ole võimalik sundvõõrandada? Vähemalt ei olnud e-toimiku portaalis võimalik isegi võlanõuet esitada. Samuti ei ole võimalik võlga külmutada.

Millised võimalused on ühistul oma võlg kätte saada? 3 aasta pärast, kui omanik on 18-aastane, võib ta ju korteri näiteks mõne oma alaealise lähisugulase nimele kirjutada ja kõik jätkub endiselt.

Kuidas rakendada seda võimalust, et seada võlas olevale korterile hüpoteek KÜ kasuks? Mis selleks vaja teha on ja mis saab siis, kui võlgnik keeldub sellest?

Re: Kui korteriomanikust võlgnik on alaealine, hüpoteek

08 Sept 2011, 16:22

15-aastane alaealine on piiratud teovõimega isik, kuid kohus võib vähemalt 15-aastase alaealise piiratud teovõimet laiendada, kui see on alaealise huvides ja tema arengutase seda võimaldab. Sel juhul otsustab kohus, milliseid tehinguid võib alaealine teha iseseisvalt. Muudel juhtudel annab nõusoleku tehingu tegemiseks sellise isiku seaduslik esindaja. Lapse täisealiseks saamiseni on tema seaduslikeks esindajateks tema vanemad. Piiratud teovõimega isiku võlgnevuste ja kohustuste täitmise eest vastutab tema seaduslik esindaja - seega tema ema.

Lapse nimel tehingute tegemiseks peab vanematel olema kohtu nõusolek. Vanem ei või kohtu nõusolekuta kiita heaks tehinguid, mille tegemiseks lapse nimel ta vajab kohtu nõusolekut. Esitatud küsimusest ei selgu üheselt, kellega on sõlmitud üürileping ja kommunaalteenuste kasutamise lepingud. Ka neid lepinguid saab sõlmida ainult kohtu nõusolekul. Selleks, et seada korteriomandile võlgade tagamiseks hüpoteek, tuleks pöörduda vastava avaldusega kohtu poole, kusjuures kaasata tuleks alaealise ema ning ka kohalik omavalitsus kui eestkoste organ. Kuna tegemist on keeruka kohtuasjaga, on soovitud lahenduse saamiseks siiski otstarbekas pöörduda vahetult advokaadi või juristi poole.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta