Volikirja tühistamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Volikirja tühistamine

06 Sept 2011, 17:08

Mul on küsimus volikirja tühistamise kohta. Tühistasin notari juures volikirja 13.05.2011 ning see saadeti notaribüroo poolt tähitud kirjana teisele poolele teavitamiseks. Teine pool sai postkontorist teate kätte 17. mail, mille kohta notaribürool on postiameti väljastusteade. Sellest hoolimata sõlmis teine pool kinkelepingu iseendaga ning kinkis endale esindatavale kuulunud sõiduauto. Volikiri oli antud isiku esindamiseks, auto aga kuulus sama isiku firmale, kuid FIE-na. Ehk siis, kas:

1. eraisiku esindamiseks tehtud volikiri laieneb ka tehingutele sama isiku FIE nimel?
2. kas peale volikirja tühistamise kättesaamist on õigus sooritada tehinguid tühistatud volikirja alusel, sest tühistamine jõustub seaduse järgi alles 10 päeva möödumisel ametlikust tühistamisest?
3. kas volikirja kasutaja saab teha tehinguid iseendaga, isegi, kui selline tehing on volikirjas kirjas, et tehingud iseendaga kaasa arvatud? kas omandi muutmiseks kinkelepingu alusel oleks siiski loogiline teha seda mitte volikirja kaudu, vaid kahe isiku vahel otse?
4. autoregistrikeskus lükkas minu avalduse omaniku taastamiseks tagasi, sest leidis, et esindaja on minu nimel tehinguid tehes käitunud seadusega kooskõlas, kuid lisas, et liiklusregistri andmetel pole õiguslikku tähendust. See viimane märkus on mulle täiesti arusaamatu, sest mis mõte siis omaniku märkimisel üldse on?

Re: Volikirja tühistamine

06 Sept 2011, 17:09

1. Kuna FIE puhul kuulub vara ikkagi inimesele endale (tema on omanik), siis pole volituse andmisel võimalik vara osas erandeid teha ning üldiselt laieneb volikiri ka tehingutele FIE varaga. Kui pooled omavahelise lepinguga olid midagi muud kokku leppinud, siis on võimalik, et tegemist on volituseta esindusega ja sel juhul kohaldatakse seadusest tulenevaid tagajärgi /leping on ka tühine või saab seda tühistada).
2. Volitus lõpeb, kui esindatava võtab volituse tagasi. Seega hetkest, kui esindaja sai teate, et temale antud volitused on tagasi võetud, olid volitused lõppenud ja kõik peale seda tehtud tehingud on tehtud esindusõiguseta.Kui volitatud isik sai teada, et volitus on tagasi võetud, siis teise isiku nimel tehtud tehing on tühine. Seega võib kinkeleping olla tühine, kui see on sõlmitud pärast tagasivõtmisest teadasaamist. Tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 130 kohaselt Teise isiku nimel tehingu teinud isik, kellel ei olnud esindusõigust, peab juhul, kui isik, kelle nimel tehing tehti, tehingut heaks ei kiida, hüvitama teisele poolele tehingu ettevalmistamisel kantud kulutused ja sellega seotud muu kahju, mida teine pool kandis seetõttu, et ta uskus esindusõiguse olemasolusse. Kui teise isiku nimel tehingu teinud isik teadis või pidi teadma, et tal esindusõigust ei ole, peab ta lisaks käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud kahjule hüvitama teisele poolele ka tehingu täitmata jätmise tõttu tekkinud kahju.
3. Esindaja võib teha tehingu iseendaga, kuid selline tehing on kergemini tühistatav ja seadus toob eelduse, et sel juhul on esindatav rikkunud kohustusi esindatava suhtes. TsÜS § 131 lg 1 kohaselt võib esindatav tühistada esindaja poolt tehtud tehingu, mille tegemisel esindaja rikkus esindamise aluseks olevast õigussuhtest tulenevaid kohustusi ja tegi tehingu, mis oli vastuolus esindatava huvidega, kui teine pool kohustuste rikkumisest teadis või pidi teadma. Kui esindaja tegutses ühtlasi teise poole esindajana või kui esindaja tegi tehingu iseendaga, eeldatakse, et esindaja rikkus tehingu tegemisel esindamise aluseks olevast õigussuhtest tulenevaid kohustusi.
4. Sõiduk on vallasasi ja omand sellele ei teki tõesti mitte kande tegemisest ARK-s vaid kas lepingu sõlmimisest või muust seaduses sätestatud alusel.Ka juhul, kui kanne ARK-s on tehtud ei tähenda see alati, et sõiduki omanik oleks isik, kelle nimi on sealt nähtav. Siiski tuginetakse enamasti registrist nähtavatele andmetele. Kui sõiduk on isiku käes ning ka tema nimi on ka omanikuna kantud ARK-i, siis võibki võõrandamine osutuda võimalikuks. Järgmine omandaja võib olla juba heauskne omandaja, kelle käest sõidukit tagasi nõuda ei saa ning üle jääb ainult kahju hüvitamise nõue volitusi ületanud isiku vastu.Kui volituse kohta on antud volikiri, siis loetakse, et volitus kehtib seni, kuni volikirja ei ole esindatavale tagasi antud või kehtetuks kuulutatud. ARK-i suhtes loetakse esindusõigus lõppenuks 10. päeva möödumisel volikirjaga kehtetuks kuulutamise teate avaldamisest, kui volituse andnud isik ei ole olnud neile varem teatanud volituse tagasivõtmisest ja esindaja esitas ARK-i volikirja.


Vastas Eve Strang

Vasta