Menetluskulude kättesaamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Menetluskulude kättesaamine

18 Sept 2020, 18:48

Tere.

Küsimus ühe detaili kohta maksekäsu kiirmenetluse järgses protseduuris. Kohus kinnitas põhinõuded, milles jõudsime võlgnikuga maksegraafikus kokkuleppele ja millest esimene osamakse on juba ka tasutud, lisaks kohustas võlgnikku tasuma riigilõivu ja menetluskulud.

Kuna riigilõiv ja menetluskulud ei sisaldu maksegraafikus, siis muutuvad need pärast maksekäsu tegemist koheselt sissenõutavaks, kinnitas mulle kohtu esindaja.

Nüüd ongi mul küsimus: mis aja jooksul täpselt peab võlgnik need (ehk siis lõivu ja menetluskulud) mulle hüvitama? Kas 15 päeva jooksul pärast otsuse kätte saamist (ehk kuni tal aega esitada määruskaebus) või kehtib siin mingi muu kord? Kui ta pole ettenähtud ajaks seda teinud ja pöördun kohtutäituri poole, siis kas see puudutab ainult kõnealuseid menetluskulusid või sel juhul juba ka põhinõuete osa?

Ette tänades.

Re: Menetluskulude kättesaamine

25 Sept 2020, 13:56

Tere,

Tänan esitatud küsimuse eest.

Milliseid konkreetseid tagajärgi kohtu lõpplahend kaasa toob, tuleneb ikka lahendi sisust ja selle formuleeringust. Kui põhinõude osas on kinnitatud maksegraafik, tuleb järgida graafikut ja sissenõutavaks muutuvad graafikujärgsed maksed vastavalt graafikus märgitud tähtaegadele, kui määrusest ei tulene teisiti.
Kui muude kulude kohta on märgitud, et need muutuvad sissenõutavaks koheselt, peab võlgnik need tasuma kohtulahendi jõustumisel.
Täitemenetlust saab alustada ka sel juhul, kui osa nõudest täidetakse vabatahtlikult otsust täites (graafikujärgsed maksed), ent menetluskulud jäävad otsuse jõustumisel tasumata. Siis saab alustada täitemenetlust sissenõutavaks muutunud ent tasumata maksete osas.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta