Menetluskulude kättesaamine

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 4
Liitunud: 23 Apr 2020, 10:45

Menetluskulude kättesaamine

18 Sept 2020, 18:48

Tere.

Küsimus ühe detaili kohta maksekäsu kiirmenetluse järgses protseduuris. Kohus kinnitas põhinõuded, milles jõudsime võlgnikuga maksegraafikus kokkuleppele ja millest esimene osamakse on juba ka tasutud, lisaks kohustas võlgnikku tasuma riigilõivu ja menetluskulud.

Kuna riigilõiv ja menetluskulud ei sisaldu maksegraafikus, siis muutuvad need pärast maksekäsu tegemist koheselt sissenõutavaks, kinnitas mulle kohtu esindaja.

Nüüd ongi mul küsimus: mis aja jooksul täpselt peab võlgnik need (ehk siis lõivu ja menetluskulud) mulle hüvitama? Kas 15 päeva jooksul pärast otsuse kätte saamist (ehk kuni tal aega esitada määruskaebus) või kehtib siin mingi muu kord? Kui ta pole ettenähtud ajaks seda teinud ja pöördun kohtutäituri poole, siis kas see puudutab ainult kõnealuseid menetluskulusid või sel juhul juba ka põhinõuete osa?

Ette tänades.

Postitusi: 2053
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Menetluskulude kättesaamine

25 Sept 2020, 13:56

Tere,

Tänan esitatud küsimuse eest.

Milliseid konkreetseid tagajärgi kohtu lõpplahend kaasa toob, tuleneb ikka lahendi sisust ja selle formuleeringust. Kui põhinõude osas on kinnitatud maksegraafik, tuleb järgida graafikut ja sissenõutavaks muutuvad graafikujärgsed maksed vastavalt graafikus märgitud tähtaegadele, kui määrusest ei tulene teisiti.
Kui muude kulude kohta on märgitud, et need muutuvad sissenõutavaks koheselt, peab võlgnik need tasuma kohtulahendi jõustumisel.
Täitemenetlust saab alustada ka sel juhul, kui osa nõudest täidetakse vabatahtlikult otsust täites (graafikujärgsed maksed), ent menetluskulud jäävad otsuse jõustumisel tasumata. Siis saab alustada täitemenetlust sissenõutavaks muutunud ent tasumata maksete osas.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta