Menetluskulud võlaasjas

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Menetluskulud võlaasjas

29 Aug 2020, 10:07

Tere.
Jõudsime võlgnikuga kokkuleppele maksekäsu kiirmenetluse faasis. Koostasime ka maksegraafiku ja edastasime selle kohtule.
Ent me ei osanud seal arvestada muude kaasnenud kuludega - mille mina kui avaldaja olen protsessi käigus juba tasunud. Ehk riigilõiv ja menetluskulud.
Kui tegin kohtule sellekohase järelpärimise, sain vastuse, kus muuhulgas kirjas: "Maksegraafikus jääb arusaamatuks, kas soovite menetluskulusid võlgnikult sisse nõuda või mitte."
Ehk: kas see puudutab ainult menetluskulusid või ka riigilõivu, millised on mõlemas osas kokkuleppe korral kummagi poole õigused? Kas ma saan avaldajana võlgnikult kokkuleppe (ta on laenuga täies mahus nõustunud) ja juba allkirjastatud maksegraafiku korral sisse nõuda mõlemad? Või peab ka siin sündima kokkulepe? Kui ei sünni, kas menetlus tühistatakse ja saan sel juhul teha samas asjas uue maksekäsu v esitada kohe hagiavalduse?
Ette tänades.

Re: Menetluskulud võlaasjas

31 Aug 2020, 21:37

Tere,

Tänan esitatud küsimuse eest.
Tavapärane on, et kompromissi korral jäävad kummagi poole menetluskulud nende endi kanda kui kompromissiga ei ole kokku lepitud teisiti. Pool menetluses tasutud riigilõivust tagastatakse riigilõivu tasujale tema vastava taotluse alusel näiteks siis, kui pooled või hagita menetluse osalised sõlmivad kompromissi. Seega on võimalik taotleda poole tasutud riigilõivu tagastamist. Riigilõivu tagastamisest saab rohkem lugeda ja taotluse blanketi leida veebilehel https://www.kohus.ee/et/riigiloivud/rii ... agastamine

Parimate soovidega
Tiina Mölder
jurist

Vasta