Solidaarvastutuse tekkemehhanismidest

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Solidaarvastutuse tekkemehhanismidest

09 Aug 2020, 23:59

Omandasin vallale kuulunud korteriomandi. Valla kätte sattus korteriomand pärast üle-eelmise omaniku surma - pärijate puudumise tõttu. Minu notariaalses lepingus on vallavanema kinnitus, et objektil võlgnevused puuduvad. Pärast kinnistusraamatusse kandmist kirjutas haldusfirma käpiknukuna talitlev KÜ mu esimesele arvele juurde varasema "võla" (periood 2019-2020, veidi üle 700 EUR).

Loo konks on selles, et haldusfirma tasku-KÜ ei ürita "võlgnevust" kätte saada mitte objekti eelmiselt omanikult - vallalt, vaid trollib eraisikut.

Veel huvitavam on nõude tekkimise ajalugu. Isik, kelle vastu haldusfirma esitas algse nõude, suri suvel 2008. KÜ aga sundmoodustati seoses uue Korteriühistute ja Korteriomandi seadusega" alles hiljuti. Haldusfirma hakkas KÜ nimel surnule arveid kirjutama 2019. aasta veebruaris. Nn võlg on kogunenud surnu poolt maksmata 17 kuu arvest.

Haldusfirma ja tema käpik-KÜ kaval nipp oli vormistada surnu KÜ liikmeks. MTÜ seaduse §14 küll välistab laiba liikmelisuse KÜ's, aga see juriidiline nipp andis haldusfirma käpik-KÜ'le aluse surnule arveid esitada (ikkagi KÜ liige). Vastasel korral oleks surnuga sõlmitud tehingud kehtetud algusest peale.

Minu käsutuses on 2020.a. juunikuine arve, mille kõigest paar aastat tagasi loodud KÜ on esitanud 2008. aastal surnud isikule (põhivõlgnik). KÜ ja haldusfirma (küll otse ütlemata) ilmselt rõhuvad KOS §43's nimetatud solidaarvastutusele. Küsimus - kas alusetu rikastumine ongi tänapäeval nii lihtne, et arvuti vorbib 17 kuud järjest ammusurnd isikule arveid ja siis otsitakse solidaarvastutajast ohver?

Põhiküsimus - kas kuklasse hingav võlavaidlus oleks otstarbekam eemale põtkida valda survestades (ikkagi eelmine omanik) või võtab haldusfirmal trollimistuju kiiremini ära KÜ 2019. aasta majandusaruande vaidlustamine maakohtus - põhjuseks majandustegevuse kunstlik loomine (arvete väljakirjutamine üle 10a surnud isikule) ja majandustegevuse kajastamise olulised vead? Tänud!

Re: Solidaarvastutuse tekkemehhanismidest

10 Aug 2020, 10:00

Tere
Isiku surma korral tema kohustusi ei kustutata vaid need lähevad pärandvara koosseisus üle pärijale. Seega läksid need üle pärandi vastu võtnud KOV-le. Kuna KOV müüs Teile korteriomandi sellel lasuvatest tasumata kohustustest teavitamata, on tegemist lepingule mittevastava eseme müügiga ja Teil on õigus nõuda KOV-lt enne eseme Teile üle andmist tekkinud võlgnevuste tasumist või tasuda võlgnevus ise ja nõuda tasumise küvitamist KOV poolt.
Temaatika täpsemaks analüüsimiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes eelnevalt veebilehel https://hugo.legal/tasuta-oigusabi/ või helistades tööpäevadel 9-17 klienditoe telefonil 6 880 400.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Solidaarvastutuse tekkemehhanismidest

12 Aug 2020, 03:00

Asi on keerulisem. Jutt ei käi üldse mitte mitte "tema kohustustest" (kohustustest, mis isikul surma hetkel olid).

Jutt käib alusetult genereeritud kohustustest, mida alles aastal 2018 (või 2019, mul pole veel infot) asutatud juriidiline isik hakkas esitama 2008-ndal aastal surnud isikule. Isiku surma ja uute "kohustuste" tekke vahele mahub 10+ aastat. Kusjuures juriidilisel isikul oma ülesannete tõttu oli kohustus teada, et inimene on surnud. Kohustuste tekkemehhanismiks on olnud algusest peale kehtetu tehing - põhjusel, et 10a tagasi surnule ei ole see juriidiline isik tegelikult ühtki teenust osutanud ega tohtinud ta ka teadvalt surnud isikule ka arveid välja kirjutada.

Arved tulnuks välja kirjutada KOV'ile, mitte hauas kõdunenule.
Viga seisneb mitte-eksisteeriva tehingupartneri valimises.
Oleks arve välja kirjutatud KOVile, oleks tõesti kõik nii nagu Te ütlete.

Aga eks ma siis helistan - tundub, et juhtum on ühekorraga mõistmiseks pisut keerulisevõitu.
Või siis on tegemist juhtumiga, mis vajab seadusepügala täpsustamist (näiteks Riigikohtu kaudu).

Re: Solidaarvastutuse tekkemehhanismidest

17 Aug 2020, 21:53

Tere

Kuna pärimisega läksid pärijale üle nii vara kui kohustused, läks KOV-le üle ka kohustus tasuda. Kelle nimele arved vormistati, ei oma seejuures tähtsust.Ilmselt olnuks KOV-l uue omanikuna kohustus omaniku vahetusest teenuseosutajat teavitada. Teenuseosutajal ei pruugi olla ja ilmselt ei olegi andmeid inimese surma kohta. Kindlasti ei ole enne ostu tekkinud võlgnevus Teie kohustus, tegemist on lepingutingimusele mittevastavusega (kuna kirjutate, et lepingu kohaselt võlgnevused puudusid) ja Teil on õigus need KOV-ilt kui müüjalt sisse nõuda.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta