Kohtuotsuse aegumine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kohtuotsuse aegumine

18 Aug 2011, 09:26

Tere.Mulle on tehtud 2003.a.juuni kuus tagaselja kohtuotsus võla tasumiseks.Alustasin ka pankrotimenetlust enda suhtes,mille kohus rahuldas raugemise tõttu.Kuna mul mingit muud sissetulekut ja vara ei ole siis kohtutäitur on arestinud minu pensioni 50%
ulatuses.Elu on väga raskeks muutunud ja pealegi olen suhkruhaige ning põen ka kõrgvererõhu tõbe.Mis peaksin ma ette võtma
oma elujärje parandamiseks,millal selline kohtuotsus aegub ja mida ma peaks tegema ,et täitevmenetlus lõpetada aegumise tõttu.

Re: Kohtuotsuse aegumine

19 Aug 2011, 16:16

Jõustunud kohtuotsusega tunnustatud nõude, samuti kohtulikust kokkuleppest või muust täitedokumendist tuleneva nõude aegumistähtaeg on 10 aastat. Seega, kui kohtuotsus on tehtud 2003. aasta juunis, siis see nõue aegub 2013. aasta juunis.


Vastas Kaja Kiilo

Lähtuvalt Riigikohtu otsusest Riigikohtu 7. juuni 2007. a kohtumäärusesest nr 3-2-1-68-07 leidis kolleegium, et lisaks RPKS §-le 47 tuleb riiklikust pensionist kinnipidamise korral arvestada TMS § 132 lõikega 1, mille kohaselt ei arestita sissetulekut, kui see ei ületa ühe kuu eest ettenähtud palga alammäära suurust või vastavat osa nädala või päeva sissetulekust. Seega tuleb alati võlgniku sissetulekutele sissenõude pööramiseks (sh riiklikust pensionist kinnipidamiseks) kindlaks teha võlgniku kõik sissetulekud ning nende suurus kokku. Seega võib kohtutäitur riiklikule pensionile sissenõude pöörata RPKS § 47 lg 3 toodud ulatuses üksnes juhul, kui pensionäri ülejäänud sissetulekud (pensioni alles jääv osa ja teised sissetulekud kokku) vastavad TMS § 132 lg 1 toodud alammäärale.


Vastas Oksana Kutšmei
5.01.12

Vasta