Küsimus aegumise kohta.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Küsimus aegumise kohta.

28 Juul 2018, 01:15

Tere oleks küsimus selline ,et 28 aprill 2009 üles öeldud minu puhul käendus leping ja muidu oli kodu laen , ja kohtu otsus tehti 9 jaan 2013 ja kohtu otsust pole keegi isegi üritanud minuni toimetada ,kogu selle vahepealse aja lepingu lõppemise ja kohtu vahel ei tulnud mulle ühtki kirja ega midagi ainuke asi oli see ,et pandi maksehäiretesse üles , ja laen läks pekki selle pärast ,et laenuvõtja hakkas jooma ja jõi kõik endal maha.
Küsimus siis selline ,et igalt poolt uurides on laenu aegumine 3 aastat ,et kas see kehtib ka praegu ? ja kuna kohtu kutset ei ole mulle tulnud , ei saanud ma ka midagi vastu väita ,kuna otsus tehti tagaselja, ja kuni siia maani pole keegi midagi nõudma tulnud, et kas mul on sellega midagi peale hakkata?

Re: Küsimus aegumise kohta.

31 Juul 2018, 22:48

Tere,

Tehingust tuleneva nõude aegumistähtaeg on tõepoolest ka täna kolm aastat (TsÜS § 146 lg 1). Teie kirjelduse kohaselt on aga tegemist jõustunud kohtuotsusega tunnustatud nõudega. Jõustunud kohtuotsustest tulenevad nõuded on erandiks , mille aegumistähtaeg on palju pikem. Varem oli jõustunud kohtuotsusest tulenevate nõuete aegumistähtaeg 30 aastat. 5. aprillil 2011 hakkas kehtima aga oluline seadusemuudatus, mille järgi on jõustunud kohtuotsusega tunnustatud nõude ning kohtulikust kokkuleppest või muust täitedokumendist (nt notariaalsed kokkulepped kohesele sundtäitmisele allumise kohta) tuleneva nõude aegumistähtaeg 10 aastat (tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 157 lg 1).

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta