kinkeleping

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 20 Juun 2018, 21:11

kinkeleping

20 Juun 2018, 21:29

Tere. Ema tegi kinnisvara kinkelepingu õe lastele viisteist aastat tagasi.Milles oli klausel,et võib kingitud talus elada enda elupäevade lõpuni.Nüüd on ta tervislikel põhjustel hooldekodus ja sooviks nüüd kinkelepingut tagasi võtta,et katta enda ülalpidamis kulud.Koju ligipääs on takistatud,kuna kingi saaja vahetas majal lukud.Kas on olemas seaduslik alus,et ema saaks oma lepingust taganeda.et katta oma hooldekodu kulud?

Postitusi: 2058
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: kinkeleping

27 Juun 2018, 18:13

Tere,

Kinkelepingust taganemise õiguslikud alused on sätestatud Võlaõigusseaduses. Nii saab kinkelepingust taganeda ja eseme kingisaajalt alusetu rikastumise sätetele tuginedes välja nõuda peale lepingu täitmist kui:
1) kingisaaja on oma käitumisega näidanud kinkija või tema lähedase inimese vastu üles jämedat tänamatust;
2) kinkija ei ole lepingu täitmise puhul võimeline täitma seadusest tulenevat ülalpidamiskohustust või ennast mõistlikult ülal pidama, välja arvatud juhul, kui kinkija on ennast sellesse olukorda asetanud tahtlikult või raske hooletuse tõttu või kui kingisaaja maksab ülalpidamiseks vajaliku raha;
3) kingisaaja jätab õigustamatult täitmata kinkega seotud koormise või tingimuse;
Kui kingisaaja soovib lepingust taganeda p.2 kirjeldatud olukorrast tulenevalt ei loeta lepingut lõppenuks, kui kingisaaja tasub ülalpeetava ülalpidamiseks vajaliku summa alates kingitud eseme üleandmisest kuni kinkija surmani.
Seejuures tuleb silmas pidada, et kinkija võib kinkelepingust taganeda ühe aasta jooksul alates ajast, mil ta sai teada või pidi teada saama oma taganemise õiguse tekkimisest.
Seega võib olla võimalik, et lepingust taganemiseks esinevad alused.
Kui soovite konkreetsetest dokumentidest lähtuvat hinnangut, soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes veebilehel www.juristaitab.ee. Vastuvõtule soovitan võtta kaasa nii kinkelepingu kui isikliku kasutusõiguse seadmise kokkuleppe.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta