Kokkulepe raha laenamise kohta

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 1 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 19 Juun 2018, 17:08

Kokkulepe raha laenamise kohta

19 Juun 2018, 17:20

Tere,
sõlmisin oma abikaasaga, kellega meil on lahusvara, kirjaliku allkirjastatud kokkuleppe: laenasin talle teatud märkimisväärse summa, mille sain endale kuulunud kinnisvara müügist, et ta saaks talle kuuluva maja 2. korruse välja osta, et maja müüki panna. Kokkuleppes sai lisaks summadele fikseeritud vaid see, et abikaasa kohustub kogu summa tagasi maksma kohe peale maja müügist raha laekumist (ilma tähtajata). Minule teadmata, peale lepingu sõlmimist, pani ta aga maja müüki ka osade, ehk korruste kaupa (tegelikult ainult 1. korruse eraldi lisaks tervele majale). Nüüd oleme lahutamas ja minu mõjutamiseks on ta teavitanud, et müüb maja 1. korruse (huviline olemas), aga raha mulle tagasi ei anna, kuna ta ei müü ju maja. KUI müüb ka 2. korruse, mida ta veel kaalub, siis annab mulle raha tagasi. Nii terve maja kui 1. korruse müük toimub kinnisvarabüroo kaudu, kellega tal on leping sügiseni. Minu küsimus, kas mul on õigus nõuda raha ka siis, kui ta müüb ainult 1. korruse? Teine küsimus, kas mul on selle lepingu alusel õigus nõuda terve maja müüki mõistliku aja jooksul, st mõistliku hinnaga, et minule võlg tagasi makstud saaks mõistliku aja jooksul?

Postitusi: 2062
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Kokkulepe raha laenamise kohta

26 Juun 2018, 18:42

Tere,

Selliselt koostatud laenuleping annab tõepoolest liiga suure vabaduse selle tõlgendamiseks. Sõltub täpsest sõnastusest, kas tagastamise tähtaega saab siduda vaid maja kui terviku müümisega või on võimalik seda mõista ka niimoodi, et laen tuleb tagastada ka osa müümise korral.
Kas Teil on võimalik maja müüki mõistliku aja jooksul nõuda, sõltub samuti lepingu täpsest sõnastusest.
Lähtudes Teie kirjeldatud asjaoludest peaksin vastama, et kahjuks Te ennast eriti kuidagi kaitsta ei saa. Siiski soovitan pöörduda koostatud lepinguga individuaalsele õigusnõustamisele, et jurist saaks selle üle vaadata ning oma hinnangu anda. Individuaalsele õigusnõustamisele saab regitreeruda veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta