Liisingu-optsioon

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Liisingu-optsioon

13 Mär 2018, 02:03

Tere!
Mul on paar küsimust liisingu-optsiooni kohta. Liisingu-optsiooniga pean silmas seda, et:
1) Esiteks, mina võtan üle kinnisvara omaniku kõik kohustused, mis on vastava kinnisvaraga seotud, nagu näiteks igakuine laenumakse pangale, kommunaalmaksed, kindlustusmaksed jne. Samas aga on mul õigus leida üürnikud ning korter välja üürida.
2) Teiseks, mul on optsioon ehk ainuõigus näiteks viie aasta jooksul korter ära osta kindlaks määratud summa eest. Selle viie aasta jooksul ei ole omanikul õigust lepingut ise lõpetada ning see lõpeb alles viie aasta pärast või juhul kui ma ei suuda makseid tasuda.

Küsimused on järgmised:
1. Kas see tegevus on Eesti seaduste kohaselt igati legaalne?
2. Kas sellist tehingut võib teha laenusaaja korteriga, mis on pangale tagatiseks ning mille pealt laenusaaja maksab igakuist laenumakset pangale?
3. Ütleme, et minu OÜ saab optsiooni osta ühe korteri 50 000€ eest. Viie aasta pärast on korteri hind tõusnud 70 000 euroni ning otsustan leida sellele korterile ostja. Leiangi ostja ning seejärel läheme kõik kolmekesi notari juurde (omanik, mina ja ostja). Ostja kannab €70 000 notari deposiidikontole, mille järel saab ta korteri uueks omanikuks ning vana omanik saab €50 000 ja mina saan €20 000. Minu teada peaks siiani kõik olema legaalne. Kas enda OÜ-s pean märkima, et ostsin 50 000€ eest ja müüsin 70 000€ eest või hoopis ilmub see 20 000€ lihtsalt kasumina välja ning kõik on õige?

Suur aitäh igasuguse abi eest Teile.

Re: Liisingu-optsioon

20 Mär 2018, 06:51

Tere,

Eeldusel, et liisingu andnud pank on nõus Teie asumisega liisingulepingusse liisinguvõtja asemele, on see võimalik. Vastusteks Teie küsimustele:
1. Seadus otsesõnu ühtegi kirjeldatud tehingutest ei keela
2. Kas lanusaaja korteriga sellist tehingut saab teha, sõltub laenuandjast, kuna krediidiasutus kaasatakse kolmanda isikuna tehingusse.
3. Kui ka näiteks toodud viie aasta pärast on korter hüpoteegiga koormatud ja laenumaksed ei ole lõpuni tasutud, tuleks tehingusse ka pank. Kuidas notari deposiiti kantud raha jaotatakse otsustab müüja.
Kui tegemist on raamatupidamiskohustusliku juriidilise isikuga, tuleb juba lepingu sõlmimisel see raamatupidamises kirjendada. Seejärel kantakse raamatupidamisest läbi kõik maksed (pangala näiteks) ning viimaks sissetulekuna müügisumma. Kuidas seda täpselt teostada ja millisele kontolle millisele reale midagi kirjendada saab selgitada Teie raamatupidaja, kellel on Teie raamatupidamise kontoplaan.

Kuna tegemist on keeruka,mitmeid osapooli kaasava tehinguga, mis tuleb teha notariaalselt, soovitan täpsete juhiste saamiseks pöörduda ka notari poole, kelle juures plaanite tehingu tõestada.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta