Liisingus auto peale lahutust

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Liisingus auto peale lahutust

09 Jaan 2018, 10:44

Võetud abielu kestel liisinguauto. Lepinguguks on kasutusrent.Ehk igakuised maksed ,kohustused Kasko,15000 km ülevaatus holdus.Auto on võetud igapäevaseks kasutamiseks selleks et lapsi viia kooli lasteaeda.
Peale lahutust endine abikaasa ei maksnud liisingumakseid .Seaduses on olemas info et kui abielu kestel võetud kohustus siis see rakendub ka peale lahutust mõlemalle abikaasale. Selle nimeks on ühiskohustus. Autoliising on sõlmitud minuga kuid see oli tehtud abielu ajal. Nüüd on 1 aasta möödunud ja endine abikaasa ei soovi maksta ja aidata liisingu maksmisel. Kas on õiguslik pahjendus nõuda endiselt abikaasalt hüvitist antud juhul? Kas kasutusrendi puhul kui auto veel panga omandis võib endine abikaasa nõuda seda vara või liisingus oleva vara jagamist? Auto peale liisingut jääb pangale,sest see on kasutusrent mitte kapitalirent. Mis seaduse(par.alusel) alusel võib seda teha kumbki endistest abikaasadest?

parimat,

Re: Liisingus auto peale lahutust

15 Jaan 2018, 07:52

Tere,

Teie küsimusest selgub, et abielu on küll lahutatud, ent ühisvara on jagamata ning et Teie varasuhte liigiks abielus oli varaühisus. Varaühisuse puhul lähevad abikaasade ühisomandisse varaühisuse kestel omandatud esemed ning abikaasade muud varalised õigused (edaspidi ühisvara). Samuti ka kõik varaühisuse jooksul võetud kohustused. Varaühisus küll lõppeb abielu lõppedes, ent ühisvara jääb ühisvaraks, kuni seda pole jagatud. Seega soovitan Teil tekkinud olukorras viia läbi ühisvara jagamine. Seadusest tulenevalt (Perekonnaseadus § 37, 38) jagatakse ühisvara abikaasade vahel kaasomandi lõpetamise sätete kohaselt võrdsetes osades, kui ei ole kokku lepitud teisiti. Ühisvaral lasuvad kohustused täidetakse vara jagamise käigus või jagatakse abikaasade vahel sarnaselt muu varaga. Vara saate jagada kokkuleppel notariaalselt, kokkuleppe mittesaavutamisel tuleb seda teha kohtus, esitades teise abikaasa vastu hagi ühisvara jagamise nõudes.
Kohtusse pöördumise korral soovitan kasutada individuaalse õigusnõustaja abi. Nõustamisele saab mugavalt registreeruda veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta