Hüpoteek koormab korterit

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 12
Liitunud: 25 Apr 2013, 11:43

Hüpoteek koormab korterit

10 Sept 2017, 15:21

Tere

Kes maksab korterit jäänud koormama hüpteeki, kui vana omanik on müünud korteri uuele omanikule?
Kas on võimalik nii, et uus omanik ja vana omanik sõlmivad notari juures lepingu, et vana omanik maksab hüpteegi ära?

Postitusi: 1664
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Hüpoteek koormab korterit

15 Sept 2017, 09:07

Tere,

Hüpoteek on kinnisasja pant, mida seatakse sagedasti kinnisasja omaniku poolt võetava laenu tagamiseks. Kinnisasjale seatud hüpoteek annab laenuandjale piisava tagatise juhuks, kui laenu ei suudeta tagasi maksta. Isikul, kelle kasuks on hüpoteek seatud (hüpoteegipidajal), on õigus hüpoteegiga tagatud nõude rahuldamisele panditud kinnisasja arvel. See tähendab, et juhul, kui võlga ei suudeta tasuda, tekib hüpoteegipidajal õigus nõuda kinnisasja müümist kohtutäituri kaudu, ilma et ta peaks eelnevalt kohtusse pöörduma.
Kinnisasja, millele on seatud hüpoteek, omanikul on õigus seda vabalt käsutada – näiteks müüa või kinkida. Kinnisasjal lasuv hüpoteek on seotud kinnisasjaga, mitte kinnisasja igakordse omanikuga. Soovi korral ja hüpoteegipidaja nõusolekul saab hüpoteegi üle kanda mõnele teisele kinnisasjale. Praktikas esineb olukordi, kus uus omanik on nõus omandama hüpoteegiga koormatud kinnisasja, suhteliselt harva. Lisaks on enamikes pangaga sõlmitud laenulepingutes tingimus, mille kohaselt on kinnistu omanik kohustatud hüpoteegiga koormatud kinnistu võõrandamisest hüpoteegipidajat teavitama.
Kui hüpoteegipidaja on sellega nõus, on võimalik hüpoteegiga tagatud kohustus täita korteri võõrandamise summadest ning korter hüpoteegist vabastada. Selle kohta tehakse notari juures tehingut vormistades vastav märge. Tõenäoliselt osaleb tehingus sellisel juhul ka hüpoteegipidaja esindaja.
Esmalt soovitan Teil olukord läbi arutada hüpoteegipidajaga ja notariga.

vastas

Tiina Mölder
jurist

Vasta