Maksegraafik

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Maksegraafik

07 Juul 2011, 15:02

Tere!

Olen jännis inkassofirma nõudega ja nende käitumisega. Kunagisest töökohast sai võetud 2007. aastal laenu, 2008. aastal ettevõte kuulutas välja pankroti ja minu laen siirdus edasi pankrotihalduri kätte. Läbirääkimised pankrotihalduriga vilja ei kandnud maksegraafiku osas, võlgnevus siirdus edasi enampakkumisele ja sealt inkassofirma haldusse. 2010. aasta detsembris inkassofirma kontakteerus minuga ja nõudis võlgnevuse tasumist, nendepoolne ettepanek oli võlasummaks kehtestada 5700 eurot. Sellest hetkest alates olen püüdnud inkassofirmaga kokkulepet saavutada mõistliku maksegraafiku osas (vastavalt minu kulude/tulude suhtele ja maksevõimele). Nendepoolne pakkumine oli utoopiline 1000 eurot kuus ja väiksemate maksetega ei lepitud. Minu hetke palk on ca 600 eurot millest maksan igakuiselt eluaseme laenu hüvitamiseks ca 350 eurot, lisaks on vaja tasuda elektri, telefoni, korteri kommunaalteenuste eest jne. Inkassofirma uuris välja, kus töötan, millega tegelen, mis ettevõtete juhatusse kuulun, kes on mu koostööpartnerid, mida mu pereliikmed teevad ja nii mõndagi veel. Seejärel hakati nõudma minult aruandlust ja võimalikke lahendusi võla tasumiseks, nõuti teavet käimasolevate müügitehingute osas (minu ettevõtete), samuti minu ettevõtetele kuuluva vara osas. Omapoolse rumala veana lasingi end manipuleerida nii palju, et hakkasin neile võimalike tehingute osas informatsiooni jagama - minupoolselt oli see heatahtlik soov näidata, et tegelen lahenduste leidmisega. Kahjuks on müügimaastik hetkel konkurentsirohke ja nii mõnigi tehing luhtus - nemad aga olid kogu seda asja võtnud juba "lubadusena" tasuda teatavate summadena - kuigi omapoolselt ma midagi kindlat mitte üks kord ei lubanud. Eelistatud suhtlusviis nende puhul on telefon või silmast silma kohtumine - omapoolselt eelistasin aga kirjavahetust e-maili teel, et oleks näha mustvalgel, kes midagi on lubanud. Püüdsin ikka ja jälle saavutada kokkulepet jõukohase maksegraafiku osas - tulemus 0. Seejärel kaldus nende käitumine juba ähvarduste ja hoiatuste lainele - vihasena prahvatati ühes e-mailis välja terve pikk nimekiri asjadest, mida nad minuga teha võivad, alates laimukirjadest kuni nõude müümiseni mitte just kõige sõbralikemale ja pika paturegistriga isikutele. Seejärel pakuti välja uus summa, 4500 eurot. Kuna nendepoolselt ei tulnud aga ikka ühtki pakkumist igakuise maksegraafiku osas, siis pakkusin ise välja tasuda 100 eurot igakuiselt 20. kuupäevaks ja võimalusel maksta ka suuremate summadena. See summa neid ei rahulda ja jällegi on kaldutud ähvarduste teele - seekord siis lubati eraisiku pankrotiavaldus sisse anda ja nõuda ka minu ettevõtetetesse osaluste taotlemist ja nii mõndagi veel. Eraisiku pankrot ei ole minu jaoks lahendus - eluaemelaenu najal olen soetanud endale korteri ja pantinud sinna alla ka oma maamajakese, peres on kasvamas 2 last, kes vajavad kodu ja ülalpidamist. Eraisiku pankrot võtaks igasugu võimaluse jaluletõusmiseks ja ka ettevõtete arendamiseks. Antud hetkel töötan ametlikult tehnika müügiga tegelevas ettevõttes ja lisaks sellele arendan enda ettevõtteid, et suurendada igakuist sissetulekut.

Kuidas peaksin antud situatsioonis käituma ja kelle poole pöörduma? Kuidas saaksin kindlustada enda ja oma pere tulevikku, kaitsmaks end eraisikupankroti ja inkassofirma ähvarduste eest?

Re: Maksegraafik

07 Juul 2011, 15:03

Ähvarduste osas tuleks pöörduda politseisse, seda enam, kui on olemas kiri ähvardamise kohta.
Lahendust võiks otsida ka võlakaitse seadusest. Mulle tundub, et abivajaja on piisavalt maksevõimeline.
Kolmanda lahendusena võiks asja lasta kohtusse ja pakkuda omapoolne maksegraafik. See on ju täiesti normaalne maksegraafik.
Valiku peaks asjas abivajaja ise tegema. Ma arvan, et tema olukord ei ole nii hull ja tuleks võtta rahulikumalt. Inkassofirme peab lähtuma ju eelnevast lepingust, mis oli tehtud selle firmaga, kellelt laen oli võetud.

Vasta