Intresside nõudmise võimalus / õigus ? Kuidas?

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 2
Liitunud: 19 Mär 2011, 14:03

Intresside nõudmise võimalus / õigus ? Kuidas?

19 Mär 2011, 23:38

2 küsimust:
1. Üürikomisjon on teinud otsuse, see on jõustunud ja kohtutäitur üritab nõuet võlgnikult tulutult sisse nõuda: kas mul on õigus / võimalus 2-3 aasta möödudes (või hiljemgi) nõuda tasumata võlasummalt intressi (kogu maksmata aja eest)? Kui jah, kuidas seda nõuet esitada ning kellele?
2. Sama küsimus elatisemakse kohta: alates aastast 2000 on olemas kohtuotsus, kohtutäitur nõuab elatist tulutult sisse (isa on leidnud mooduse, kandes ema arvele 3 EUR kuus = tulemus isale: "ma ei hoia tahtlikult kõrvale, vaid lihtsalt ei saa rohkem.."), kas saan nõuda tasumata elatise summalt intressi (tasumata summade eest 2000-2011)? Kui jah, kellele nõue esitada (hagi / kohtutäitur / midagi muud)? Kas intressi arvestatakse sel juhul üldkehtiva intressinormi järgi?

Väga tänades abi eest! Aitäh, et olemas olete.

Postitusi: 1237
Liitunud: 01 Veebr 2011, 14:28

Re: Intresside nõudmise võimalus / õigus ? Kuidas?

21 Mär 2011, 12:54

Mõlemal juhul on küsija poolt mõeldud viiviseid mitte intresse.
1. Üürikomisjoni poolt tehtud otsuse alusel saab täiendavalt nõuda viiviseid, kui vastavasisuline õigus tuleneb resolutiivosast. Kui otsus ei näe lisaks võlgnevusele viiviste nõuet, siis seda ka juurde arvutada ei saa. See kehtib ka kohtuotsuste kohta - kui otsuses pole viivise juurdearvutamise võimalust ette nähtud, siis seda ka ei saa teha. Kohus ega ka üürikomisjon ei lisa ise otsusesse viivist, vaid seda peab huvitatud pool ise taotlema.
2. Tasumata elatise võlgnevusele ei lisandu viivis, kui seda ei näe just ette kohtulahend. Oma praktikas ei ole ma 10 aasta jooksul näinud ühtegi kohtulahendit, kus oleks lubatud küsida elatise maksega hilinemisel täiendavalt viivist.

Viivise küsimise õigus peab otseselt tulenema otsusest (kohtuotsusest, üürikomisjoni otsusest).

Vasta