1. leht 1-st

ettevõte reaalselt ei tegutse, kes kuulutab välja pankorti?

Postitatud: 10 Mär 2011, 09:26
Töövaidluskomisjoni otsuse järgi peaks tööandja maksma saamata jäänud puhkuse ja palgarahad, samuti hüvitised töölepingu rikkumise tõttu. Ei ole maksnud. Kohtutäituri poole pöördutud - tulemusteta. Mida teha edasi?
Ettevõttes on toimunud ka omanike vahetus, reaalselt see ettevõte enam ei tegutse. Äriregistris ei ole näha mitte ühtegi juhatuse liiget enam, samuti kustutatud ettevõtte juriidiline aadress sealt (mis oli niikuinii vale). Võlanõuded tekkisid eelmiste omanike ajal, kas reaalselt sellel ajal ettevõtte juhatuses olnud inimestel on üldse mingigi vastutus?

Ja kas Eesti riik ei võta sellistel puhkudel midagi ette? (ettevõttel on ka riigile väga suured summad võlgu). Või peab tõesti töötuks ja rahadeta jäetud töötaja algatama ise ettevõttele pankrotimenetlust, mis läheks talle maksma kogu tema saadaolevad rahasummad.

Re: ettevõte reaalselt ei tegutse, kes kuulutab välja pankor

Postitatud: 22 Mär 2011, 13:27
Kohustused töötaja ees on juriidilisel isikul, seega ei oma juhatuse liikmete või omanike vahetus antud juhul tähtsust.
Teoreetiliselt on töötajatel võimalik esitada nõude ka endiste juhatuse liikmete vastu, kelle tegutsemise ajal võlg töötajate ees tekkis ja nõuda nende tegevuse tulemus tekkinud kahju hüvitamist, kuid Eesti kohtupraktikas ei ole see levinud ning eelistatakse siiski nõuete esitamist esmajärjekorras juriidilise isiku vastu.

Riik tavaliselt pankrotimenetlust ei alusta. Töötajatel ehk võlausaldajatel on võimalus esitada tööandja vastu pankrotiavaldus kohtusse, kuid töötaja peab seejuures teadma, et:
• vajalik põhistada tööandja maksejõuetus, samuti tõendada nõude olemasolu;
• nõue peab olema AS-i puhul 12 500 eurot, OÜ, TÜ, UÜ puhul 2500 eurot ja teiste JI või FI puhul 1000 eurot (kaaluda nõuete koondamist), v.a kui nimetatud nõuete suhtes on 1 aasta jooksul enne pankrotiavalduse esitamist tulemusteta toimunud täitemenetlus;
• täidetud PankrS § 10 lg 2 eeldus(ed) ja ei esine PankrS § 15 lg 3 aluseid;
• riigilõiv avalduse esitamisel 383,46 eurot ja deposiit eeldatava ajutise halduri tasu ja kulutuste katteks – praktikas ca 1000 - 1600 eurot (menetlusabi taotlemise võimalus).