Käsundusleping ja konkurentsikeeld

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Käsundusleping ja konkurentsikeeld

01 Mär 2011, 12:42

Tere!

Olen sõlminud Müügiteenuse osutamise kokkuleppe, milles on kirjas, et seda käsitletakse käsunduslepinguna.
Sellesse on sisse kirjutatud konkurentsikeeld.

3.2 Lepinguga kohustub Teenuse osutaja Tellija jaoks ja Tellija huvides iseseisvalt ja püsivalt vahendama füüsilistele isikutele Fondivalitseja poolt valitsetavate kohustuslike pensionifondide osakute omandamiseks sõlmitavaid lepinguid...
3.4 Juhul, kui Tellija turustab lisaks käesolevas Lepingus ja selle lisades nimetatud muid tooteid, siis kohustub Teenuse osutaja ka nimetatud tooteid vahendama

8.1 Teenuse osutajal on keelatud Lepingu kehtivuse ajal ja üks (1) aasta pärast Lepingu lõppemist töötada Tellija konkurentide juures töölepingu alusel, osutada neile püsivalt müügiteenuseid käsundus- või mõne muu võlaõigusliku lepingu alusel, kuuluda nende juhtorganisse või olla nende prokurist (välja arvatud, kui ühte kontserni kuuluvate Tellijatega), täisühingu osanik või usaldusühingu täisosanik, samuti tegutseda Tellijaga samal tegevusalal füüsilisest isikust ettevõtjana.
8.2 Käesoleva lepingu tähenduses loetakse Tellija konkurentideks Tellijaga samadel tegevusaladel tegutsevaid äriühinguid.

10.2 Lepingu punktis 8 sätestatud konkurentsipiirandu kokkuleppe ja Lepingu punktis 9 nimetatud ärisaladuse ja konfidentsiaalsuskohustuse rikkumise korral on Tellijal õigus nõuda Teenuse osutajalt (minult) leppetrahvi summas kümme tuhat eurot (10 000 EUR) ning kahju hüvitamist ulatuses, mida leppetrahv ei kata.

Olen ühe LHV pensionifondide turustava ettevõtte palgal. Mind huvitab, a) kas need lepingu sätted on üleüldse seadusega kooskõlas, b) kas juhul, kui minu tööandja lõpetab LHV fondide turustamise, kehtiks konkurentsikeeld edasi, nii et ma ei saaks ilma leppetrahvi tasumata oma tööd edasi teha teise ettevõtte juures, kes neid edasi turustaks? c) Kas juhul, kui minu tööandjad ei saa enam LHV fonde turustada (LHV Varahaldus võtab neilt litsentsi ära vms), kehtib konkurentsikeeld edasi ja ma pean endiselt tasuma selleks, et teise ettevõtte heaks oma endist tööd edasi teha leppetrahvi? d) Kui Tellija, ehk siis ettevõte, keda pean oma tööandjaks, soovib, et pärast töösuhte lõppemist konkurentsikeeld edasi kehtiks, kas on mul õigust nõuda selle järgimise eest hüvitist? Kuigi tegu on käsunduslepinguga?

Kas mul on kuskile riigiasutusse selle lepingu terviktekstiga võimalik pöörduda, ja lasta see üle vaadata, just selle pilguga, mis seal õiguslik ja mis seal õigustühine on ning mida see leping mulle üleüldse tähendab?

Alla sai see töölepingu muudatus, mis sisaldas konkurentsikeeldu ja leppetrahvi kirjutatud jaanuaris 2011, (tööl olen olnud lepingu alusel augustist) jutu peale, et neid fonde saab turustada veel seni kaua, kuni enesel tahtmist on, et igasugused (juba siis levinud kuulujutud), et me peame tegevuse varsti lõpetama on alusetud, et pidevalt koolitatakse uusi inimesi juurde, et kõik jätkavad aga et nüüd paneks selle keelu ikka sisse, sest konkureeriv ettevõte olevat üritanud meie töötajaid üle meelitada.

Ent nüüd on taas hakanud levima kuulujutud, et minu müügiteenuse Tellija kaotab peagi litsentsi ning tema kaudu ei saa enam töötada. Kuna olen sellele müügitööle spetsialiseerunud oleks loogilisim variant minu jaoks proovida nende kuulujuttude tõelevastamise korral tööle saada teise ettevõttesse, kes sama asjaga tegeleb, ent need lepingupunktid panevad kahtlema, kas see üldse võimalik on. Sest nagu ma olen aru saanud, siis sooviks mu müügiteenuse Tellija mind ja kogu meeskonda suunata võimalikult kiiresti nullist lihtsalt ühte teist toodet turustama, mis paneb arvama, et kuulujutud peatsest fondide vahendamise litsentsi kaotamisest ei ole liialdatud. Kas siis ei peaks ära kaduma konkurentsikeelu kehtivuse jaoks vajalik õigustatud huvi või see säte käsunduslepingu puhul ei kehti?

Re: Käsundusleping ja konkurentsikeeld

23 Mär 2011, 21:52

Käesolev leping on sõlmitud võlaõigusseaduse sätteid järgides ja kokkulepped, mis lepingus kirjas, igati õiguslikud ja mõlema poole poolt allkirjastatud.

Käsundi puhul oleksite saanud nõuda ka konkurentsikeelu järgimise eest kompensatsiooni. Seda terve selle aasta eest, mil Te ei tohi samaväärset teenust osutada.

Käsundandja ei saa Teid antud lepingu raames kuhugi muud teenust osutama suunata ega teisi kohustusi panna. Te ei allu temale kui töötaja. Käsundi mõte ongi, et Teil on konkreetne tegevus, mida oma paremate teadmiste ja oskustega täidate. Kui käsundi sisu ja tegevus on teine, siis on olemasolev käsundileping lõppenud, ja tuleb sõlmida kas uus või lõpetada suhe hoopistükis.

Uue lepingu puhul palun jälgige ja nõudke konkurentsikeelu tingimuste kompenseerimist.

Vasta