Maksekäsk õppelaenu käendajale

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Maksekäsk õppelaenu käendajale

30 Okt 2012, 14:38

Tere.
Õppelaenu võlgnevuse suhtes on märtsis 2012 tehtud/edastatud maksekäsk, millele laenuvõtja/põhivõlgnik reageeris ning sõlmis kokkuleppe õppelaenuvõla tasumiseks maksegraafiku alusel. Paraku aga ei ole ta oma maksegraafikust viimased 5 kuud kinni pidanud. Ehk siis ikka ja igavesti võlgu.

Mida nüüd minul kui laenu käendajal oodata on? Kas seesama maksekäsk on jõus ehkki vahepeal on koostatud maksegraafik? Või tuleb uus maksekäsk mulle? Kuna põhivõlgnik ei suvatse oma võlga tasuda siis sunnitakse selleks mind kui käendajat. Milleks ma peaksin valmis olema? Kas kohtutäitur võib täna-homme mu pangakonto arestida ilma mind ette hoiatamata, võttes aluseks märtsis saadetud maksekäsu? Maksekäsus lause, et vastutan solidaarselt laenuvõtjaga. Või saadetakse mulle enne ka teade, millele siis saaksin reageerida elatusmiinimumi avalduse jm-ga?

Mis meetmeid on nüüd minul võimalik kasutada selle õppelaenuvõtja vastutusele võtmiseks? Teha Politseisse avaldus, et võlgnik hoidub oma kohustustest kõrvale ning kuulutada ta tagaotsitavaks? Või peale minupoolset esimest laenu tagasimakset esitada makse kiirmenetlus võlglasele tagasi? Või anda asi edasi kohtusse?

Lugupidamisega

Re: Maksekäsk õppelaenu käendajale

03 Nov 2012, 01:20

Tere,

Tuleks tutvuda maksekäsu resolutsiooniga. Kui selles on pandud kohustus võlgnevuse osas nii põhivõlgnikule kui Teile käendajana, siis uut maksekäsku ei ole vaja – see ongi vajadusel täitedokumendiks, mille alusel algatada täitemenetlus. Maksekäsu määrus on kohtulahend ja seda tuleb täita neil isikutel, kelle suhtes on see tehtud. Kui Teil tuleb põhivõlgniku kohustust hakata täitma, võib samuti pöörduda panga poole maksegraafiku osas.

Täitemenetluse korral saadab kohtutäitur täitmisteate. Teil on võimalik esitada avaldus mittearestitava sissetuleku allesjätmiseks, vajadusel selgitada täiturile oma majanduslikku olukorda ning esitada asjakohased dokumendid (sissetuleku kohta, ülalpeetavate sünnitunnistuste koopiad jne). Alati aga tasub täitemenetlust vältida, kuna sellega kaasnevad täitekulud, võimalusel tuleks enne täitemenetluse algatamist pöörduda laenuandja (sissenõudja) poole, et leppida kokku kohustuse täitmise osas.

Kui olete asunud põhivõlgniku asemel kohustust täitma, siis tekib Teil tagasinõue põhivõlgniku vastu (põhivõlgniku kohustuse täitnud käendajale läheb rahuldatud ulatuses üle võlausaldaja nõue põhivõlgniku vastu). Kui põhivõlgnik Teie nõuet tema vastu vabatahtlikult ei täida, siis tuleb pöörduda kohtusse.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta