Kindlustusandja poolt esitatud tagasinõue

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kindlustusandja poolt esitatud tagasinõue

03 Aug 2012, 08:16

Tere,

Oleksin väga tänulik, kui saaksite vastata paarile küsimusele, mis puudutavad kindlustusandja poolt esitatud tagasinõuet.

Liiklusõnnetus leidis aset 01.11.2011 ja toimus liisingufirmale kuuluva auto ja minu poolt väidetavalt juhitud mootorsõiduki vahel. Kindlustusandja poolt mulle esitatud pretensioonis tuginetakse tagasinõude esitamisel LKindlS § 48 lg 2 punktidele 4 ja 7 ning nõutakse tagasimakse teostamist 10 päeva jooksul.
Sündmus nägi siis detailsemalt kirjeldatud välja selline - minu poolt nii-öelda juhitavaks autoks oli Volkswagen Type 2, mille mootor ei funktsioneerinud ning seetõttu olin sunnitud seda väljapoolt lükkama. Tegu on aga suhteliselt vana autoga, mille üks ustest vajus tegevuse käigus lahti ning oli seega ka kahju põhjustajaks. Tol hetkel ei olnud ma aga teadlik ei sellest, et antud uks teist autot riivas ja kahju tekitas (seega ei lahkunud ma endale teadaolevalt liiklusõnnetuse toimumise kohalt).
Sellest tulenevalt ka mu küsimus - kas kindlustusandjal on alust antud paragrahvidele toetudes mulle tagasinõue esitada (st ma ei väida, et omasin vastava kategooria sõiduki juhtimise õigust, pigem seaksin kahtluse alla enda mootorsõiduki juhtimise üldiselt)?

Ette tändes.

Re: Kindlustusandja poolt esitatud tagasinõue

07 Aug 2012, 20:56

Tere

Liikluskindlustuse seaduse (LKinldS)§ 26 lg 1 alusel liikluskindlustuse kindlustusjuhtum (liikluskahju) on kindlustamisele kuuluva sõidukiga käesolevas paragrahvis sätestatud tingimustel kahju tekitamine. Sama paragrahvi lõige 2 järgi liikluskahjuga on tegemist ainult siis, kui samal ajal esinevad järgmised tingimused:
1) teeliikluses on tekitatud kahju kindlustamisele kuuluva sõidukiga;
2) kahju on tekitatud sõiduki liikumise või paiknemise tagajärjel;
3) esineb põhjuslik seos sõiduki liikumise või paiknemise ja tekitatud kahju vahel;
4) sõiduki valdajal on tsiviilvastutus seoses kahju tekitamisega.

Liiklusõnnetusest teatamist reguleerib LKinldS § 38, mille kohaselt liiklusõnnetuses kahju tekitanud isik peab liiklusõnnetusest teatama käesoleva paragrahvi lõikes 1 sätestatud viisil, kuid mitte hiljem kui viis päeva pärast liiklusõnnetust oma kindlustusandjale või Garantiifondile. Kui viie päeva jooksul ei olnud mõjuva põhjuse tõttu võimalik teatada, tuleb seda kindlustusandjale või Garantiifondile tõendada. Samuti tuleb käesoleva paragrahvi lõikes 1 sätestatud ajal esitada kirjalik seletus toimunu kohta ja ülevaatuseks sõiduk, mis osales liiklusõnnetuses.

Kui liiklusõnnetuses osalenud isik ei tea, kas ta on liikluskahju tekitanu või kannatanu, peab ta käituma käesoleva paragrahvi lõikes 2 sätestatud viisil.

Liikusseaduse § 2 p 41 kohaselt mootorsõiduki juhtimine on isiku igasugune tegevus mootorsõiduki juhi kohal, kui mootorsõiduk liigub. Mootorsõiduki juhtimiseks loetakse ka isiku tegevust, kui ta ei viibi juhi kohal, kuid mõjutab juhtimisseadiste (juhtrauad, rooliratas või muu selline) abil mootorsõiduki liikumissuunda või kiirust.

Kindlustusvaidluse puhul on võimalik pöörduda mh ka kindlustuse vaidlukomisjoni poole. Täpsemalt saab lugeda siit: http://www.lkf.ee/index.php?option=com_ ... 02&lang=et.

Lugupidamisega,
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta