tööleping vrs töövõtuleping

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

tööleping vrs töövõtuleping

24 Juul 2012, 14:22

Tere!
Sooviksin teada, kas tööandja poolt vormistatud töösuhte lepingu vorm on õiguslikult korrektne, või peaks olema töölepingu vormis? Kas töövõtja saab sellist lepingut vaidlustada ja tööandjaga kokkuleppe mitte saavutamisel enne lepingus märgitud kuupäeva katkestada.
Kahjuks ei luba reeglid manustada ei docs ega pdf formaadis manust-seega lühidalt:
tööandja sõlmis töövõtjaga "töövõtulepingu" rannatoolide laenutamiseks. Määratud on lepingu algus- ja lõpupäev(05 juuli kuni 20 august)kindlad laenutuse kellaajad ja reeglid, laenutusest saadud raha igapäevane üleandmine, koht, töö ainult päikesepaistelistel päevadel (pole määratud, kuidas seda defineerida ajaliselt -kellajaliselt, kui kaua päike peab paistma), tasu maksab tööandja kokku selle perioodi eest 50€, lisaks protsent laenutusest saadud rahast( mõnel päeval laenutatakse ainult 4-10 tooli)

Re: tööleping vrs töövõtuleping

30 Juul 2012, 10:52

Tere

Nimetate oma küsimuses, et Teiega sõlmiti töövõtuleping. Pisut kirjeldate ka koostööd. Lepingut nägemata on raske anda põhjalikku vastust – teoreetilise selgitusena saab nimetada, et töövõtuleping ei võrdu töölepinguga. Töövõtuleping on võlaõiguslik teenuse osutamise leping (VÕS § 635). Teenuse osutaja osutab teenuse, mille tellija tellib. Teenuse osutaja teeb allumatut tööd. Teie kaasuses – teenuseks klienditeenindus.

Tööleping (ka võlaõiguslik, kuid põhisosas reguleerib seda lepinguliiki töölepingu seadus) – inimene „müüb“ oma tööjõudu – teeb allutatud tööd, st allub tööandja töörütmile, reeglitele. Lepingu sisule seatavad kriteeriumid detailsemalt seadusega sätestatud. TLS § 1 lg 2 sätestab, et kui isik teeb teisele isikule tööd, mille tegemist võib vastavalt asjaoludele oodata üksnes tasu eest, eeldatakse, et tegemist on töölepinguga.

Heas usus sõlmitud leping on selline kokkuleppe, mille sisust pooled aru saavad. Leping on poolte kokkulepe oma eesmärkide saavutamiseks. Tekib küsimus – kuidas saite lepingust aru selle sõlmimisel, mida soovis Teie lepingupartner? Teie olete olnud millegagi nõus, mis Teid enam ei rahulda. Saatke oma seiskohad „teenuse tellijale“. Parim on erimeelsused lahendada kompromissi otsides.

Lugupidamisega,
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta