Kinkelepinguga saadud korteri müük

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kinkelepinguga saadud korteri müük

23 Mär 2023, 20:34

Tere, soovin müüa korterit, mille omanikuks saan kingelepingu teel. Kas kinkelepinguga saadud korteri müügihinnast tuleb tasuda tulumaks? Kas kinkelepingu vormistamisel tuleks arvestada mingite asjaoludega kui on teada, et plaanime selle kohe peale ümber vormistamist minu nimele müüki panna.

Re: Kinkelepinguga saadud korteri müük

23 Mär 2023, 22:13

Tere

Maksustamisele kuulub saadav kasu, millest on lubatud maha arvata soetamise ja müügiga otseselt seotud kulud. Kinke teel saadu puhul saab selleks olla näiteks notaritasu, kui selle maksis kinke saaja. Seega tuleb tasuda kingitud korteri müümisel tulumaks ja maha on lubatud arvata vaid eelnimetatud kulud.
Vastajale teadaolevatele andmetele tuginedes muud silmas pidama ei pea. Küll aga saab Teid tehinguga seotud küsimustes nõustada notar, kuivõrd talle on kõik tehinguga seotud asjaolud teda.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Kinkelepinguga saadud korteri müük

24 Mär 2023, 12:16

Tere

Tänan vastu eest. Kingi saaja (see kes saab korteri omanikuks kinkelepingu teel) on elanud selles korteris ja tasunud kommunaale ca 10 aastat. Kas vaatamata sellele tuleb tal ikka tasuda korteri müügi korral tulumaks?

Re: Kinkelepinguga saadud korteri müük

24 Mär 2023, 20:24

Tere

Tulumaksuseaduse sõnastus selles küsimuses on järgmine: Tulumaksuga ei maksustata kinnisasja, elamuühistu osamaksu või hooneühistu liikmesuse võõrandamisest saadud kasu, kui kinnisasja oluliseks osaks või korteriomandi või -hoonestusõiguse esemeks on eluruum, mida maksumaksja kuni võõrandamiseni kasutas oma elukohana. Kui maksuvabastuse aluseks on eluruumi kasutamine maksumaksja elukohana, ei rakendata maksuvabastust rohkem kui ühe võõrandamise suhtes kahe aasta jooksul.
Seega ei tulene otsesõnu seadusest, kui kaua peaks võõrandaja olema olnud korteriomandi omanik või kui kaua korterit elukohana kasutama. Seega võib küsimuse täpsustus tõepoolest maksuvabastust tähendada. Kuivõrd vastav kohtupraktika puudub ja Maksu- ja tolliamet ei ole konkreetsele sättele tõlgendust andnud, soovitan võimalike ebameeldivuste vältimiseks esitada küsimus tõlgenduse saamiseks kirjalikult Maksu- ja Tolliaametile.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta