Korteri kinkeleping ja kinkija õigused

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Korteri kinkeleping ja kinkija õigused

18 Mär 2023, 16:16

Tere.
Olen 93. aastase lähisugulase ristitütar. Nüüdseks ka tema vabatahtlik seltsiline, abiline toidutoomisel, hügieenitoimingutega toimetulemisel jms.
Ristiisa kinkis oma kahetoalise korteri 2014.a. notariaalse lepinguga ära. Kinkelepingus on määratud, et kinkija võib elada seal tasuta kuni oma surmani.
Kinkija majas on toimiv korteriühistu. Kingi saajateks, omanikeks, on abielupaar, kes elab oma eramus, teisel aadressil.
1) Kas kinkija on kohustatud tasuma KÜ arve alusel ka renoveerimislaenu?
Kuna KÜ arvel on kõik read, (ühiselekter, vesi, kanalisatsioon, halduskulu, renoveerimise pangalaen) kokkuvõtlikult lõppsummana, siis siiani tasub
kinkija need oma pangakontolt.
2) Kas omanikul on õigus paigutada kinkija korterisse ajutiselt/alaliselt elama oma tuttavat/sugulast? Korteri üldpind on 54 m2.
Novembrist (2022.a.) kuni märtsini (2023.a) - neli kuud elas selles korteris omaniku lähisugulane. Kusjuures kõik kulud kandis minu ristiisa.
3) Omanik sõlmis korterile kindlustuspoliisi.
Kas on õigustatud nõudmine, et igakuiseid arveid peab tasuma kinkija (põhjendusel, et tegu on vana ja peast segi vanainimesega).

Lisaks on hakatud minu ristiisa hirmutama võimalusega, et kui ta omaniku soovidega ei nõustu, siis paigutatakse ta hooldusasutusse. Mina tean, et see on manipuleerimine, nii lihtsalt need asjad ka ei käi, kuid eakale inimesele tundub selline käitumine väga ebaõiglasena.
Siit ka viimane küsimus.
Kas siis, kui ongi tõsine vajadus, hooldushaigla/ hoolekandeasutuse teenuse järgi, võib omanik realiseerida korteri enne kinkija surma?

Olen ette väga tänulik, ootan vastust!

Re: Korteri kinkeleping ja kinkija õigused

20 Mär 2023, 15:56

Tere

Tavaliselt on korteri kasutamise tingimused (kellel on õigus kasutada, kui kaua, kes tasub millised kulud) kirjas kasutuslepingus. Soovitan esmalt vaadata sealt. Kui seal kulude kohta midagi kokku lepitud ei ole, tuleb lähtuda VÕS üürilepingu kohta sätestatust. Üldpõhimõte on siis, et tarbimise ja kasutamisega seotud kulud katab üürnik ja omandist tulenevad kulud üürileandja.
Kui kasutusõigus on seatud eluajaks, peab kasutaja saama korterit ka kogu eluaja kasutada. Kas kaaskasutus on lubatud, sõltub taas sõlmitud lepingust ja korteri eripärast. Kui korter ei ole kasutatav mitme leibkonna poolt samaaegselt, ei ole tõenäoliselt ka kaaskasutus lubatud.
Sama kehtib ka juhul, kui kasutaja on paigutatud hooldekodusse. Kui talle mingil põhjusel hooldekodu ei sobi, peab tal olema võimalus korterit lepingukohaselt kasutada. Oluline on teada, et kasutusõigusele vaatamata saab omanik korterit siiski müüa, ent ka uus omanik peab tagama kasutusõiguse omajale võimaluse korterit kasutada.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta