Lumelükkamine Korteriühistu hoovialal..

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Lumelükkamine Korteriühistu hoovialal..

08 Mär 2023, 01:10

Tervitused siis jälle!!Selline probleem ,et aastalõpus lükkas tõstuk hoovialal lund-parklad ja sissesõidu tee.Lumi viidi hiljem minema ja teenuse hind kerkis üle 1300 euro.Algselt pidid maksma vaid autoomanikud .Nüüd aga hakkas keegi allkirju korjama (parklaomanik)ja ühistu juhatus otsustas ,et maksma peavad kõik45 korterit.Oleks sellega nõus aga ,et maksma peab m2 pealt ma nõus ei ole.Kas kolmetoalise korteri omanik,kellel puudub parkimiskoht ,peab maksma rohkem kui ühetoalise korteri omanik,kellel on parkimiskoht?aKas on olemas seadus mis nõuab korterit ruutmeetri pealt maksma hooviala(parklad ja sinna juurde kuuluva sissesõidutee)korterit,kellel pole parkimiskohta ja seega ka seda ala ei kasuta.Tean et juhatus käis vanemate inimeste pool ja rääkis,et teil käivad kiirabi ja hooldaja.Selline hämamine on väga kummaline minuarust.Mida jurist sellises situatsioonis soovitab - kas see kõik on seaduslik või võib sellega kohtusse pöörduda?
Selgitus:Hoovialal on autoomanikele jagatud parklad.Mingil 6-7 korteril need puuduvad ja mõnel on kaks kohta.

Re: Lumelükkamine Korteriühistu hoovialal..

10 Mär 2023, 09:15

Tere

Kortermajade puhul tuleb arvestada sellega, et nii krunt kui maja põhikonstruktsioonid on kõigi kaasomandis ja selle korrashoiu kulud kantakse ühiselt (tavaliselt lähtuvalt korteri suurusest). Korteriomandi ja korteriühistuseaduse § 40 lg 1 on sätestatud, et korteriomanikud teevad majanduskava alusel perioodilisi ettemakseid korteriühistule vastavalt oma kaasomandi osa suurusele. Põhimõttest on lubatud kõrvale kalduda põhikirjaga. Küll aga ei saa sellist tööd ja kulu ühistu (juhatus) otsustada ilma korteriomanike üldkoosolekuta. Koosolek peab igal aastal heaks kiitma majanduskava, mis peab sisaldama ka planeeritavaid kulutusi. Sama § 40 lg 3 kohaselt võib korteriomanik keelduda kandmast kulusid, millega ta ei ole nõustunud, kui nende kandmise nõudmine temalt oleks vastuolus hea usu põhimõttega. Riigikohus on sätet selgitanud: selles sisaldub korteriomaniku vastuväide majandamiskuludele, mille kandmine on ette nähtud korteriomanike üldkoosoleku otsuse, korteriühistu majanduskava või põhikirjaga. Korteriomanikul on võimalik tugineda KrtS § 40 lg-le 3 olenemata sellest, kas ta on vaidlustanud korteriomanike üldkoosoleku otsuse, millega majanduskava kehtestati, s.t tuginenud selle üldkoosoleku otsuse tühisusele või esitanud kohtule nõude üldkoosoleku otsuse kehtetuks tunnistamiseks.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta