Kes kontrollib, et kohtumäärust täidetakse?

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kes kontrollib, et kohtumäärust täidetakse?

16 Veebr 2023, 20:31

Tere.
Mul on selline mure: Läbi minu kinnistu läheb minule kuuluv eratee ( 1997 aastal koos maaga riigilt ostetud). Selle eratee kaudu olen taganud juurdepääsu kahele elamisele ja kinnistule. 2,5 aastat tagasi algatas üks nendest minu vastu kohtumenetluse, sest tee hakkas lagunema ja paigaldasin oma teele massipiirangu. Kohtuprotsess lõppes ringkonnakohtu otsusega, milles määrati ära, et minule kuuluvat juurdepääsuteed võib 5 tonnist suurema massiga sõidukitega kasutada kokku 90 päeva jooksul kalendriaastas ja ajal, mil meie vallas asuvatele avalikele teedele ei ole kehtestatud ilmastikust tulenevaid massipiiranguid. 21.nov 2022 kehtestas vald oma teedele massipiirangu, mida võib eirata valla poolt saadud loaga. Minu naaber, seesama , kes meid ka kohtusse kaebas, alustas oma kinnistul metsalõikust. Vahetult enne metsamasinate minu teel sõitmist saatis ta mulle meili vallast saadud vastusega ( mida ta tõlgendas loana) oma kirjale, kus soovis infot valla massipiirangute ja erilubade kohta. Meie järelepärimisele vallas vastas sealne teedespetsialist, et tema esitas oma arvamuse, mida kindlasti ei saa käsitleda loana. Selle valla vastuse edastasime ka meie naabrile, kes on ka kinnistu omanik, puidufirma. Sellest hoolimata saabus 2 päeva hiljem uus metsamasin. Meie sekkumisest ei teinud nad välja, soovitasid politseisse helistada. Politseisse ma helistasingi, seal on sündmus fikseeritud, kohale nad ei tulnud. Naabri / metsafirma praegune tegevus oma kinnistul viitab aga sellele, et õige pea hakkavad sellel meie kinnistul asuvalteel sõitma suured rekkad.
Ja selle pika jutu ja olukorra tutvustuse lõpuks on mul selline küsimus: Kes kontrollib ja kelle poole ma peaksin pöörduma, kui kohtumenetluses osalenud teine pool ei täida kohtu ettekirjutust ja rikub kohtumäärust? Olgu veel juurde märgitud, et metsamasinate sõitmiseks on olemas ka alternatiivne tee, tõsi küll, peaaegu 1 km pikem.
Loodan, et oskate mulle nõu anda. Aitäh!

Re: Kes kontrollib, et kohtumäärust täidetakse?

17 Veebr 2023, 10:16

Tere

Kui ma Teie küsimusest õigesti aru sain, on tegemist erateega, millele on kohtumäärusega lubatud kehtestada massipiirand samaaegselt vallateedel kehtiva massipiiranguga. Sel juhul on Teil kui tee omanikul õigus paigaldada piiranguperioodiks massi piirav liiklusmärk. Liiklusseaduse § 6 järgi tagab teeomanik või teehoiu korraldamise eest vastutav isik liikluse korraldamise ning liikluskorraldusvahendite õige paigutuse ja korrasoleku. Ka erateele paigutatud liiklusmärgid ja muud liikluskorraldusvahendid peavad vastama liiklusseaduse ja teeseaduse nõuetele.
Märgi olemasolul on tee kasutamise tingimused selle kasutajale teatavaks tehtud ja kasutajal tuleb neid järgida. Liiklusseaduse § 16 sätestatud liikleja kohustused kehtivad ka erateede suhtes, muuhulgas peab liikleja täitma ka liikluskorraldusvahendi nõuet. Liiklusjärelvalvet massipiirangu rikkumisel teostab Politsei- ja Piirivalveamet.


Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta