Mure ettevõttega

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Mure ettevõttega

31 Jaan 2023, 12:48

Tere,

Probleem on keeruline ja väga mahukas, aga proovin selle kuidagi lühidalt ära küsida. Olen olukorras, kus aasta alguses sattusin haiglasse. Diagnoos dissotsiatiivne amneesia. Olen haiguslehel ja käin psühhiaatri-psühholoogi vastuvõtul uuringutel ja ravil. Hetkel ei oska keegi öelda, millal ma täpselt taastun, aga arsti sõnul on edusammud olemas. Olen ettevõtte juhatuse liige ja omanik, mille kohta on hakanud tulema kirjad, et kaubad on tarnimata, arved või võlgnevused tasumata ja aruanded esitamata. Ettevõtte kohta on mul ligipääs ainult ID-kaardi abil maksu ja tolliameti keskkonda. Ainus ettevõttega teadaolevalt seotud arvuti võeti töölt lahti laskmise ajal ära. Koduarvutis ei leidu ühtegi ettevõttega seotud dokumenti ega märke kus need asuda võivad. Edasine ettevõtte heaks töötamine on hetkel täielikult välistatud. Töötukassasse ma arvele minna ei saa, sest olen juhatuse liige. Tarvis oleks ettevõtte sulgeda või tegevus lõpetada, et töötukassasse arvele saada ja sealt edasi kui arstid lubavad uuesti tööle asuda.
Maksu ja tolliametiga suhtlesin nädala alguses ja sain edasised juhised aruannete osas. Kinnisvara või muud suuremad varad ettevõttel registrite järgi puuduvad, pangakonto on miinuses. Kõik, mis ettevõttel võis ka materiaalselt olemas olla, asuvad endise tööandja pinnal, millele mul ligipääs puudub.

Milliseid samme peaksin edasi astuma, et antud olukorrast kunagi välja tulla? Kas oskate selgitada kui suur on minu materiaalne vastutus ettevõtte ees? Olen proovinud lugeda ettevõtte pankroti kohta, aga selgusetuks jääb kas kõik nõuded esitatakse pärast minule või jäävad need ettevõttele.
Ettevõtte asutamise ajal oli juhatuse liige minu abikaasa, mõned aastad tagasi sain juhatuse liikmeks mina. Ega keegi saa talle nüüd nõuet esitada? Kindlasti ei tahaks ma, et tema minu pärast saaks endale minu võlgu. Palun selgitada kas vastutavad kõik eelnevad juhatuse liikmed või ainult see, kes on antud hetkel juhatuse liige.

Re: Mure ettevõttega

31 Jaan 2023, 19:48

Tere

Teie küsimusest saab mõista, et muret teeb juhatuse liikme vastutusega seonduv. Esmalt vastutab äriühingu kohustuste eest siiski äriühing ise. Kui aga juhatuse liikme süül tekib äriühingule kahju ning leiab tõendamist, et süü lasub juhatuse liikmel, on viimane kohustatud selle suure tõenäosusega isiklikest vahenditest kinni maksma. Juhatuse liikme vastutuse eeldused on järgmised: 1) juhatuse liige on rikkunud juhatuse liikme kohustusi; 2) äriühingule on tekkinud või tekib varaline kahju; 3) rikkumise ja kahju vahel on põhjuslik seos ning 4) juhatuse liige vastutab oma kohustuste rikkumise eest ehk ta ei ole tegutsenud korraliku ettevõtja hoolsusega. Riigikohus on korduvalt selgitanud, et juhatuse liikme süü on individuaalne ning iga liikme süü tuleb tuvastada eraldi. Kui äriühingus on mitu juhatuse liiget, siis on võimalik, et mõni juhatuse liige pole süüdi või et juhatuse liikmete süü vorm on isesugune.
Kuivõrd küsimus on väga mitmetahuline, soovitan konkreetsele olukorrale hinnangu saamiseks pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes veebilehel https://hugo.legal/broneeri

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta