Kasutusõiguse kustutamine/sundvõõrandamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kasutusõiguse kustutamine/sundvõõrandamine

14 Jaan 2023, 18:36

Tere

“Isa” sai oma käitumise tõttu sundvõõrandamise teate korteriühistult. Peale seda tegi kinkelepinguga korteri mulle kasutusõigusega tema kasuks. Isa on padujoodik ja lävib Tallinna politseile teada põhjakihiga. Olenemata püüdlustest olukorda parandada pole see olnud edukas. Häirib naabreid lärmiga, suitsetab, laaberdab, tekitab tuleohtlikke olukordi ja veab põhjakihti ka korterisse. Mina oma turvalisuse huvides temaga üksida ühes ruumis ei viibi. Nüüd võib tekkida situatsioon kus esitatakse uus sundvõõrandamine mulle kui korteriomanikule.
1. Juhul kui korteri müün, kas pean talle ka uue elukoha tagama? Probleem läheks ju ükskõik kus edasi.
2. Kui suur võimalus on sellise isiku puhul see, et kohtusse pöördumisel tema kasutusõigus kustutatakse? Näiteks kui kohtusse avaldus teha nii omaniku kui KÜ poolt?
Saan aru, et kohtus lähtutakse põhiõigustest aga kas siis ümbrolevate kannatavate inimeste põhiõigused ei loe midagi?

Re: Kasutusõiguse kustutamine/sundvõõrandamine

16 Jaan 2023, 18:34

Tere

Kasutusvaldus liigub edasi koos korteriga järgmisele omanikule, seega Teil tõenäoliselt korterit müüa ei õnnestugi. Küll aga võib olla võimalik kasutusvalduse leping üles öelda. Tavapäraselt on kasutusvalduse lepingus kohustused ka kasutusvalduse saajale, näiteks arvete tasumise kohustus, heaperemeheliku käitumise kohustus. Kui omaniku ja kasutusvaldaja vahel on võlaõiguslik leping kasutusvalduse seadmiseks ja kasutusvaldaja rikub oma lepingulisi kohustusi, on omanikul õigus kasutada VÕS §-s 101 sätestatud õiguskaitsevahendeid, sh kasutusvalduse seadmise leping kui kestvusleping erakorraliselt VÕS § 196 kohaselt üles öelda. Selleks, kui esinevad asjaolud, mida saab tõlgendada kasutusvaldaja kohustuste rikkumiseks, tuleb esitada talle teade lepingu erakorralisest ülesütlemisest. Kuna leping on sõlmitud notariaalselt, tuleb ka ülesütlemisteade esitada notari kaudu. Vajadusel saab nõude maksma panna ka kohtu kaudu. Ehkki Te ei ole kirjeldanud kasutusvalduse lepingu sisu ega milliseid kohustusi täpselt kasutusvaldaja rikub, võib nõude kohtus maksma panek olla tulemuslik.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta