Väärteomenetluse alustamine.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Väärteomenetluse alustamine.

07 Jaan 2023, 22:10

Tere.
Osalesin sõiduautoga liiklusõnnetuses alustades möödasõitu eesliikujast ja minule sõitis vasakult küljelt sisse veok. Alustati väärteomenetlus, milles oli märgitud valesti avarii toimumise asukoht. Kohtuväline menetleja tunnistas valedele algandmetele tuginedes ainsaks süüdlaseks sõiduauto juhi tähelepanematusele viidates. Vastulauses sai selgitatud, et seoses avarii teise asukohaga tuleb lugeda tõendatuks, et veoki juht rikkus mitut liikluseeskirja punkti, mis viisid avarii toimumiseni. Eriasjade uurija oma otsuses tõdeb, et tõepoolest on tõendatud avarii toimumine teises kohas, aga kohtupraktikale viidates kirjutab, et antud väärteo raames käsitletakse ainult sõiduauto juhi tähelepanematust, sest veokijuhi suhtes pole väärteo menetlust alustatud. Minu jaoks aga on seoses kindlustusega see menetlus väga oluline. Oma osalist süüd ma tunnistan ja trahv makstud. Tegin kohtuvälisele menetlejale väärteoteate selgitades põhjalikult uuesti veokijuhi rikkumise asjaolusid ja allkirjastasin selle digitaalselt. Kahe päeva jooksul pole saanud mingit kinnitust kirja registreerimise kohta. Kohtule kaebuse esitamiseks on aega 15 päeva. Minu küsimus on, et kas kohtuvälisele menetlejale väärteoteate esitamine on üldse antud kontekstis õige suund? Kas ta saab minu teadet üldse ignoreerida? Kas ma pean esitama hoopis kohtule kaebuse vale menetlemise või uue menetluse mittealustamise kohta? Minu põhieesmärk on siiski see, et kindlustusse jõuaks politseipoolne otsus veokijuhi süülisusest. Praegu seda otsust pole, kuigi Väärteomenetluse sedaustik seda varalise kahju korral nõuab.
Tänan.

Re: Väärteomenetluse alustamine.

09 Jaan 2023, 20:12

Tere

Väärteromenetluse läbi viimist veoautojuhi suhtes ei pea avaldusega taotlema. Väärteo tunnuste ilmnemisel on kohtuväline menetleja kohustatud alustama ja läbi viima väärteomenetluse, kui tegu ei ole kohtuvälise menetleja veendumuse kohaselt vähetähtis või puuduvad käesoleva seadustiku §-s 29 sätestatud väärteomenetlust välistavad asjaolud.
Teie kirjeldusest nähtub, et väärteomenetleja on teinud otsuse, mille kohaselt olete vastutav vaid Teie. Otsusega mittenõustumisel tuleb esitada maakohtule, kelle tööpiirkonnas on tegu toime pandud, sisult ja vormilt nõuetele vastav kaebus väätreomenetleja otsusele. Maakohus vaatab kohtuvälise menetleja otsuse peale esitatud kaebuse läbi kirjalikus menetluses, kui pooled ei soovi kaebuse läbi vaatamist kohtuistungil ja kohus peab kaebuse lahendamist kirjalikus menetluses võimalikuks. Kui kohus arutab kaebust kohtuistungil, kutsutakse pooled kohtuistungile kohtukutsega. Kohtuistungil arutab kohus väärteoasja täies ulatuses, sõltumata esitatud kaebuse piiridest, kontrollides kohtuvälise menetleja otsuse tegemise aluseks olnud faktilisi ja õiguslikke asjaolusid. Kaebuse esitanud isiku osavõtt kaebuse kohtulikust arutamisest on kohustuslik, kui kohus seda vajalikuks peab. Kui kohus on kohustanud kaebuse esitanud isikut kohtuistungile ilmuma, ent ta mõjuva põhjusta ilmunud ei ole, jätab kohus kaebuse läbi vaatamata.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Väärteomenetluse alustamine.

09 Jaan 2023, 21:39

Tänan vastuse eest.
Selguse huvides esitan täpsustava küsimuse.
Väärteomenetluse seadustik määratleb, et väärtegu ei ole vähetähtis kui tekib kahju. Antud juhul sai minu sõiduauto oluliselt kahjustada.
Menetluse käigus on tõendatud, et veokijuht, jõudmaks avariiolukorda, ületas selleks eelnevalt pidevat telgjoont ja rikkus möödasõidu keelu märgi nõudeid. Mina väidan, et kui veokijuht ei oleks rikkunud liikluseeskirja, siis poleks toimunud kokkupõrget liikluseeskirja rikkunud sõiduautoga. Paraku käsitletakse väärteomenetluses ainult sõiduauto süülist tegevust ja selle põhjal tehti otsus ainult sõiduauto juhi osas.
Siit küsimus, kas on põhjendatud sellises olukorras kaebuse esitamine maakohtule menetlemise väidetavalt pooliku läbiviimise kohta või tuleb esitada maakohtule kaebus väidetavalt pooliku menetluse alusel koostatud otsuse kohta? Menetluse viis läbi kohtuväline menetleja, otsuse tegi eriasjade uurija.
Tänan.

Re: Väärteomenetluse alustamine.

10 Jaan 2023, 21:44

Tere

Kaebust esitades tuleks selles kirjeldada kõik asjas tähtsust omavad asjaolud ja vaidlustada uurimise käigus tehtud järeldused, mis Teie hinnangul ei ole õiged ega õiglased. Soovitan pöörduda kaebuse koostamiseks ja ka kaebuse tulemuslikkuse väljavaadete hindamiseks individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes eelnevalt veebilehel https://hugo.legal/broneeri


Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta