Kas korteri sees olev peakraan (Saaab vee kinnikeerata ainult selles korteris) kuulub korteri omanikule või ühistule? Ke

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kas korteri sees olev peakraan (Saaab vee kinnikeerata ainult selles korteris) kuulub korteri omanikule või ühistule? Ke

07 Dets 2022, 14:42

Kas korteri sees olev peakraan (Saaab vee kinnikeerata ainult selles korteris) kuulub korteri omanikule või ühistule? Kes vastutab selle korrasoleku eest.

Probleem seisneb selles et , kuna ma ei ela korteris seoses selle remondiga. Siis oli vesi kinnikeeratud peakraanist, mis oleks pidanud ära hoidma kõikvõimalikud probleemid. Tegelikkuses lasi see kraan läbi ja sealt edasi köögikraani mille tihend oli ka ajaga oma tiheduse kaotanud.
Tekkis alumisele korterile veekahju, korter oli kindlustatud ja kindlustus nõuab nüüd mult raha. Mina olen seisukohal et selle peaks kinnimaksma ühistu kuna algne probleem oli peakraan.

Korteriühistu üldkoosoleku, mis toimus 18. juunil 2014.a, arutati renoveerimist vajavaid küsimusi, mille üheks teemaks oli ka torude tehniline seisukord. Arvestades torustiku iga, oli KÜ-le ja korteriomanikele teadaolevalt torude tehniline seisukord väga halb ning need vajanuks hooldust. Maja välisfassaadi, kütte- ja ventilatsioonisüsteemi täielik renoveerimine, seega oli KÜ teadlik, et torustikud on amortiseerunud ja vajavad hooldamist. KÜ oli teadlik, et vältimaks võimalike lekkeid tuleb tegutseda.
Seega, teadlikkus võimalikest torude tehnilisest seisukorrast tulenevatest ohtudest oli KÜ teada.
Torustiku korrasoleku kontrollimiseks või parandustööde korraldamiseks ei teinud KÜ vajalike otsuseid oli teadlik torude halvas seisukorrast juba 2014.aastal.
Kokkuvõttes põhjustas kahjujuhtumi torustiku puudustega detail (peakraani leke), mis on KÜ vastutus, seega KÜ rikkus temalt oodatavat kohustuste täitmist elamu tehnosüsteemide hooldamisel ning on süüliselt käitunud. Mina ei ole antud kahjunõudega jätkuvalt nõus.
Kindlustus firma on seisukohal et kuna lasi läbi ka köögikraan siis olen mina süüdi ja nõuab raha minult
Mida ma peaks tegema nõustuma kindlustus firmaga või mitte

Re: Kas korteri sees olev peakraan (Saaab vee kinnikeerata ainult selles korteris) kuulub korteri omanikule või ühistule

07 Dets 2022, 20:03

Tere

Kirjeldatud juhtumil võib kindlustusettevõtte kahjunõue olla õigustatud. Probleemi kirjeldusest nähtub, et ei purunenud kaasomandis olev torustik vaid kahju tekkis köögikraani lekke tõttu, mis on kindlasti Teie vastutusala.
Lisaks võib korteriomandi omanik vastutada teisele korteriomandi omanikule tekkinud kahju eest ka juhul, kui kahju tekkis korteriomanike kaasomandis olevast seadmest. Kaasomanikel on ühine üldine kohustus tagada, et kaasomandiese oleks sellises korras, millest ei tekiks kellelegi kahju. See kohustus hõlmab mh kohustust kontrollida perioodiliselt elamu elektrisüsteemide aga ka eriomandi piires paiknevate kraanide korrasolekut ning rakendada puuduste ilmnemisel vajalikke abinõusid ohu või puuduse kõrvaldamiseks. Kui korteriomanikud jätavad oma kohustused kaasomandieseme korrashoiu tagamiseks täitmata ja seetõttu tekib mõnele korteriomanikule kahju, võivad kahju hüvitamise eest vastutada kõik oma kohustusi rikkunud korteriomanikud, kelle rikkumine ei ole vabandatav. Kui tekkinud kahju eest vastutab kaasomanikuna ka kahjustatud korteri omanik, kuna ka tema rikkus kaasomandi korrashoiu kohustust, kohaldub korteriomanike solidaarse vastutuse asemel VÕS § 137 lg 2 (vt ka RKL 3-2-1-129-13 p-d 48–51) (p 14).

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta