Kord piisav siis ebapiisav hõive

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kord piisav siis ebapiisav hõive

14 Nov 2022, 00:08

Miks on nii, et ühes seadusepunktis nõuetele vastavus teises enam ei kehti?

TTTS §26 lg3 p 6 ütleb, et hõivena läheb arvesse "aeg, mil Eesti Vabariigi välisesinduses töötava teenistujaga kaasasolevale mittetöötavale abikaasale makstakse välisteenistuse seaduse § 67 lõikes 1 nimetatud abikaasatasu /.../."

Kui asusin täiskoormusega õppesse, siis ei ole välisteenistuja abikaasaaeg enam piisav hõive.
TTTS §6. lg 5 p 6 /.../ isik on viimase 12 kuu jooksul olnud vähemalt 180 päeva hõivatud käesoleva seaduse § 26 lõike 3 punktides 1–2 nimetatud tegevusega või viibib akadeemilisel puhkusel."
§ 26 (3) /.../ töö ja tööga võrdsustatud/.../:
1) töötamine töölepingu alusel või avalikus teenistuses Eestis või Eestist lähetatud töötajana välisriigis;
11) ametis olemine Riigikogu liikmena Euroopa Parlamendi liikmena /.../
12) avalik-õigusliku ameti pidamine sõltumatu isikuna;
2) töötamine Eestis /.../

Esitasin Töötukassale vaide, 40 päeva pärast vaide esitamist sain üksikasjaliku selgituse. Ma ei saa aru, miks kord on piisav hõive ja siis jälle mitte.

Seda, et mu arvelolek on peatatud, sain teada kaks nädalat hiljem, korralisel kohtumisel. Kusjuures kaks (!) konsultanti teadsid, mis on mu taust ja plaanid. Keegi ei öelnud, et seadus on jaburalt koostatud ja mina ei ole asjadest õigseti aru saanud, st viimased kolm aastat ei ole ma riigi jaoks piisavalt teinud, et õppida ja saada natuke toetust. Olen äärmiselt nördinud. Kas ametlik kaebus töötajate ebakompetentsuse peale oleks väga väiklane? Tunnen end alandatuna.

Kuidas saab olla nii, et riik on valmis niisama passimise eest töötuhüvitist maksma, aga õppima asumisel mitte?? Kord olen riigi silmis 3 aastat tööd teinud, siis jälle mitte. Ma ei saa aru.

Re: Kord piisav siis ebapiisav hõive

14 Nov 2022, 22:43

Tere

Teie küsimuse püstitus on pigem retoorilist laadi ja selliselt ei saa sellele vastust anda. Kirjutate, et vastuses Teie pöördumisele on Teile seadust põhjalikult selgitatud, seega puudub selleks vajadus. Küsimusest nähtub, et etteheiteid on pigem ebaselgele seadusandlusele. Seadust muuta kahjuks foorumi keskkonnas ei saa.


Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Kord piisav siis ebapiisav hõive

15 Nov 2022, 09:04

Aitäh reageerimise eest.
Minu jaoks ei ole see retooriline küsimus. Miks on on nii, et kord on hõive piisav ja siis jälle mitte? See ei tule seaduset välja. Kas see on tavaline praktika, et seaduse raames suhtumine mõistesse/olukorda muutub? Mis seda põhjustab?
Kui foorumi keskkonnas ei saa seadust muuta, siis kus saab?

Re: Kord piisav siis ebapiisav hõive

16 Nov 2022, 14:09

Tere
Seadusandlik võim on riigi ühiskondliku korralduse pädevus seadusi välja töötada ja vastu võtta. Võimude lahususe printsiibi järgi on seadusandlik, täidesaatev võim ja kohtuvõim seatud üksteist tasakaalustama ning on seega teatud mõttes vastandlike huvidega. See on vajalik riigivõimu jaotamiseks ja seeläbi demokraatia ja seaduslikkuse printsiibi kindlustamiseks. Eestis kuulub seadusandlik võim Riigikogule. Seega saab seadusi vastu võtta ja neisse muudatusi teha Riigikogu. Õiguskantsler kontrollib, kas seadused, määrused ja muud õigustloovad aktid on põhiseaduse ja seadusega kooskõlas. Seega saate pöörduda hinnangu saamiseks Õiguskantsleri poole.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta