Autoriõigused

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Autoriõigused

14 Aug 2022, 22:13

Tere.
On tekkinud huvitav olukord, kus ühe foorumi liikmete poolt on algatatud rünnak teise foorumi vastu, väites, et esimene kopeerib ja kasutab teise foorumi andmeid illegaalselt.
Rünnaku autoriks on looduskalender.ee foorum(LKF) ja rünnak toimub ciconianigra.sk foorumi(CNF) vastu.
Mina olen CNF üks asutajaliige ja leian, meie vastu esitatakse valeinformatsiooni ning see tekitab meile nii moraalset kahju kui ka mainekahju.

Antud olukorras on teemaks "andmete kopeerimine" ühest foorumist teise. Tegelikkuses kasutab CNF vaid valitud informatsiooni LKF-st ning seda alati koos viitega algallikale ning autorile.

Looduskalender.ee veebilehe lõpus on kirjas: " Pildid, videod ja helid on õigustega kaitstud. Saidil olevat teavet võib kasutada, kui on viidatud teabe allikale ja autoritele"
Pilt
Just seda teeme meie CNF foorumis alati.

Täna (14.08.22) saabus kiri ciconianigra.sk foorumi administratorile väites, et ciconianigra.sk foorumis kasutatakse illegaalselt kopeeritud andmeid, sh pilte, postitusi jm.

Kiri siin: https://ibb.co/CKKYnb6
Kõnealune postitus kirjas: https://www.ciconianigra.sk/viewtopic.php?p=7772#p7772
Originaalpostitus: https://www.looduskalender.ee/forum/vie ... 01#p873062

Seega sellest tuleb minu küsimus- Kui veebileht väidab, et teavet võib kasutada, viidates allikale ja autorile ( mis on tehtud!), kas LKFil on alust väita, et tegu on illegaalse sisuga ja autoriõiguste eiramisega?

PS. Mainekahju on LKF-s ka varem tahtlikult tekitatud ning meie palvet, et ebasobivad postitused sealt keskkonnast eemaldada, on eiratud.

Vastust ootama jäädes

Re: Autoriõigused

15 Aug 2022, 16:11

Tere

Autoriõigus on intellektuaalse omandi alaliik, millega kaitstakse kirjandus-, kunsti-, muusika- ja teadusloomingu autoreid nende loometöö loata kasutamise eest. Üldine põhimõte on, et teistel isikutel on lubatud teost kasutada vaid autori nõusolekul.
Autoriõigus tekib autori poolt loodud originaalsele teosele, mis on väljendatud mingis objektiivses vormis, on selle vormi kaudu tajutav ning on kas vahetult või mingi tehnilise vahendi abil reprodutseeritav.
Ilma autoriõiguste omaja loata võib teost kopeerida lähtudes isiklikust vajadusest, refereerida ja tsiteerida ning kasutada seda teadustöö eesmärkidel.
Autoriõiguse seaduses § 19 näeb ette, et ilma autori nõusolekuta ja autoritasu maksmiseta, kuid viitamisega kasutatud teose autori nimele, teose nimetusele ning avaldamisallikale, on lubatud:
- teose tsiteerimine ja refereerimine motiveeritud mahus, järgides teose tervikliku mõtte õiget edasiandmist;
- teose kasutamine illustreeriva materjalina õppe- ja teaduslikel eesmärkidel motiveeritud mahus ja mitteärilistel eesmärkidel;
- teose reprodutseerimine õppe- ja teaduslikel eesmärkidel motiveeritud mahus haridus- ja teadusasutustes, mille tegevus ei taotle ärilisi eesmärke;
- õiguste objekti töötlemine teksti- ja andmekaeve eesmärkidel ning tingimusel, et selline kasutamine ei taotle ärilisi eesmärke.
Kas kirjeldatud olukorras võib olla tegemist autoriõiguste rikkumisega, on foorumi tingimustes keerukas hinnata. Kuivõrd on järgitud teabe kasutamise nõudeid (viitamine, algallikas), siis pigem mitte. Siiski soovitan hinnangu saamiseks pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele broneerides nõustamisaeg veebilehel https://hugo.legal/broneeri




Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta