Eestkoste seadmine tingimuslikult

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Eestkoste seadmine tingimuslikult

02 Juun 2022, 10:04

Oleme abikaasaga pensionärid, mõlemad oleme üsna kehva tervisega. Abikaasal on diagnoositud Alzheimeri tõbi, mis tasapisi süveneb. Üksi ta oma probleemidega (sealhulgas rahaliste ja õiguslikega) juba mõnd aega enam toime ei tule. Tema hooldamisega ja esindamisega võimaluste piires olen seni mina tegutsenud.
Kuid minu enda tervislik seisund laseb arvata, et peagi võib tekkida vajadus määrata talle seaduslik eestkostja (näiteks minu surma või minu enda teovõimetuks jäämise korral). Koostasin juba ka eestkoste seadmise avalduse mustandi abikaasa ühe küllalt lähedase sugulase suhtes, kes ise on ka nõus eestkostjaks hakkama. Kuid nii kaua, kui ma veel ise teovõimeline olen, sooviksin meie perekonna (kus peale meie kahe rohkem kedagi pole) asjade üle ise otsustusõiguse säilitada. Eestkoste seaduks siis minu teovõimetuks jäämise või surma korral.
Palun nõuannet, kuidas see minu soov tuleks kirja panna eestkoste seadmise avaldusse.

E.V.
02.06.2022

Re: Eestkoste seadmine tingimuslikult

02 Juun 2022, 21:22

Tere

Eestkostet tingimuslikult seada ei saa. Kirjelduse kohaselt Teie abikaasa teovõime piiratuses kahtlust ei ole. On diagnoos ja sellest tulenev suutmatus olulisi asju mõista. Seega eeldused eestkoste seadmiseks on olemas. Kui soovite olukorda juba praegu lahendada, võiksite avalduse esitada ja taotleda enda määramist eestkostjaks. Sel juhul on Teie abikaasa teovõime piiratus juba tuvastatud ja kui Teie enam ei ole võimeline eestkostet teostama, määratakse lihtsalt uus eestkostja.
Samuti on võimalik, et jätate asjad praegu nii nagu nad on ja avaldus esitatakse alles vajadusel.


Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta