ahistav jälitamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

ahistav jälitamine

21 Apr 2022, 09:39

Tere.

Ostsin korteri ühte väikesesse nelja korteriga majja, kus kõikide korterite omanikud on uued. Küll alustas ühe korteri 1/2 kaasomanik ühel hetkel minu terroriseerimist ning järjepidevalt ahistavalt jälitab. On lõhkunud mu vara, tassinud ukse taha pürgi, ronis mu 3. korruse akna taha ja loopis seda mingi lögaga, teeb takistusi korteri kasutamisel (lukustab trepikoja ukse seest), saatis ähvardavaid sõnumeid (olen nüüd ta blokeerinud) jne. Lisaks igal võimalusel solvab (karjub pede, jobu, värdjas, kukk jne) ja mõnitab, näitab igal võimalusel keskmist sõrme ning isegi korteriomanike koosolekutel demonstreerib oma haakristiga asju ja ähvardab kättemaksuga. Olen korduvalt proovinud küsida, et mis on tema probleem ja ahistamise eesmärk aga ta ei oska kirjutada ega end selgelt väljendada. Ta on mind kodu juures autoga varitsenud ning üritanud ka autoga alla ajada, aegajalt käib mu kodu juures lihtsalt passimas. Korteriühistu teised liikmed ei soovi probleemiga tegeleda, ütlevad et ei ole ühistu teema. Olen teinud juba kaks avaldust politseisse, mille tulemusena on politsei temaga rääkinud ja ta on justkui lubanud lõpetada minu terroriseerimise aga kahjuks kõik jätkub.

Kuidas ma peaks edasi käituma, kui ma sooviks alustada ahistava jälitamise alusel lähenemise keelu taotlemist. Äkki selle protsessi käivitamine aitab teda korrale kutsuda või siis lõpuks kehtestataksegi lähenemise keeld.

Kas ma peaks tegema veel avaldusi politseile või pöörduma kohe kohtusse?
Kas sellisel juhul oleks mõistlik palgata jurist või võiks seda teha ka ise?
Ta on juba oma tegevusega tekitanud piisavalt kannatusi, ei sooviks väga palju raha selle menetluse peale kulutada või on see pigem möödapääsmatu? Kas võimalikud õigusabikulud võib hiljem kohus (kuidas on praktika?) ka ahistajalt välja nõuda või pigem jäävad need ikka ohvri kanda?

Tänud ette.

Re: ahistav jälitamine

21 Apr 2022, 14:36

Tere

Ahistav jälitamine on karistatav karistusseadustiku § 157 ülanumbriga 3 alusel ning selle eest on võimalik inimest karistada kas rahalise karistusega või kuni ühe aasta pikkuse vangistusega. Karistusest olulisemgi on aga see, et kohus saab ahistajale kehtestada kuni kolmeks aastaks lähenemiskeelu.
Karistuse saavutamiseks soovitan Teil esitada süüteoteade, lisada juurde kõik tõendid, mis Teil ahistava jälitamise kohta on õnnestunud koguda ja tunnistajate nimed, kes saavad selle kohta ütlusi anda. Lõplikud tõendid kogub politsei uurimise käigus ise. Ka ei ole Teil sel juhul vajadust õigusabi järele ning riigilõivu tasuda ei tule.
Lähenemiskeeld võib olla saavutatav ka tsiviilkohtu menetluses, ent siis tuleb avalduse esitamiselt tasuda riigilõiv ja kogu tõendamiskoormus lasub Teil. Samuti soovitan kohtusse pöördumisel kasutada juristi abi.
Kui otsustate siiski tsiviilõigusliku lähenemiskeelu kasuks, soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes veebilehel https://hugo.legal/

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta