laenumakse

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

laenumakse

14 Mär 2022, 19:28

Tere

Mitu aastat tagasi võtsin koos tolleaegse abikaasaga korteri laenu. Hetkel soovib ta laenu täies mahus korraga tagasi maksta ning nõuab minult poolt. Minul pole poolt võimalik maksta. Pangast öeldi, et tal on õigus laen tagasi maksta.
Mina olen valmis laenu edasi osakaupa maksma. Tema seda ei soovi, vaid soovib kogusummat korraga. Lubas selle mult kohtukaudu välja nõuda. Järelmaksu graafikut ta ka nõus sõlmima pole. Millised on minu võimalused sellises olukorras?

Re: laenumakse

15 Mär 2022, 19:27

Tere

Esmalt on oluline mõista, et kui laen võeti abielu ajal ja abikaasade ühiseks vajaduseks, on see abikaasade ühiskohustus, mis on ka peale abielu lahutamist ühine kuni abikaasade ühisvara jagamiseni. Kui aga laen võeti küll ühiselt, ent ainult ühe abikaasa vajaduste katmiseks, võib olla tegemist kohustusega, mille täitmise eest vastutab vaid laenust kasu saanud abikaasa. Oluline on ka asjaolu, mille soetamiseks laen võeti ja kellele jäi peale abielu lahutamist laenuga seotud varaese.
Kui peale abielu lahutamist jäi ühisvara jagamata, tuleks seda teha nüüd. Selleks soovitan koostada nimekirja abielu lahutamise ajal olemas olnud varast ja kohustuste jääkidest. Seejärel jagada nii vara kui kohustused viisil, et kummalegi abikaasale jääb väärtuseliselt võrdne osa. Kui kumbki abikaasadest on teisele abikaasale jääva vara väärtuse suurendamiseks teinud peale lahutust rahaliselt hinnatavaid kulutusi (laenumakseid) võib olla võimalik, et tekib õigus maksete hüvitamiseks.
Kõiki asjaolusid arvestava nõustamise saamiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele. Konsultatsiooni saab nii video, e-kirja, kui ka kohtumise teel ning esimesed 2 tundi on kuni 1200 bruto teenivatele isikutele tasuta: https://hugo.legal/broneeri

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta