Loodava firma nimes juba EL´is registreeritud kaubamärgi kasutamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Loodava firma nimes juba EL´is registreeritud kaubamärgi kasutamine

02 Mär 2022, 15:47

Tere.
Sooviksin head nõu.
Olen firma loomeprotsessiga tegelenud mitu kuud. Ettevõtluse koolituse algfaasis valisin välja mulle sobiliku firma nime, mis äriregistris oli täiesti saadav ja nõuete kohane. Sidusin selle nime ümber kõik vajalikud asjad - koduleht, e-mail, logo, visiitkaardid jms.
Firma täisnime otseselt avalikustada ei tahaks, aga alguses on üks ingliskeelne sõna + mulle omane number. Umbes nagu see: Nimi369 OÜ
Esitasin e-äriregistris taotluse firma loomiseks, tegin pangas konto ja liigutasin rahad sinna kuhu vaja.
Tartu Maakohtu registriosakonnast sain puudust sisaldava resolutsiooni. Nimelt kohtuniku abi tuvastas, et minu loodava firma nimi sisaldab registreeritud kaubamärki 369. Ja et minu kavandatava OÜ põhitegevusala kattub kaubamärgi kaitstud klassiga 42.
Registreeritud on: 369, EL kaubamärk, taotlus nr 018165947, klass(id) 19,36,37,42
Minu äriline suund oleks pakkuda (metalli) tootmisettevõtetele joonestamis teenust.
Variant oleks paluda Hispaania ettevõtjal notariaalselt kinnitatuna kasutada minu firma nimes sellise numbrikombinatsiooniga numbrit, kuid ma ei näe põhjust, miks ta seda tegema peaks.
Kas mul on üldse mingit varianti saada soovitud firma nime? Tegevusala vist ei saa ka niisama lihtsalt muuta.
Kuidas ja mida ma peaksin edasi tegema? Miks ei vaadata firma nime tervikuna vaid jupiti?

Re: Loodava firma nimes juba EL´is registreeritud kaubamärgi kasutamine

02 Mär 2022, 23:35

Tere

Ärinimi peab selgelt eristuma teistest äriregistrisse ärinimedest ja kaubamärkidest. Enne ettevõtte asutamisprotsessi käivitamist on soovitav teha e-äriregistris (https://ariregister.rik.ee/est/name_query) nimepäring kontrollimaks valitud ärinime sobivust. Nimepäring võimaldab otsida samasuguseid ja sarnaseid (äri)nimesid ja kaubamärke. Selge eristatavuse reegleid pole seaduses eraldi sätestatud. Selle üle, kas nimi on selgesti eristatav ja seadusele vastav, otsustab registrit pidav kohus.
Soovitan muuta kavandatavat ärinime registrikõlbulikuks, kasutades sobiva nime väljaselgitamiseks eelnimetatud nimepäringut.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta