Kehtiva liikluskaristuse aegumine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kehtiva liikluskaristuse aegumine

19 Jaan 2022, 20:24

Tere, E-toimikus näitab, et mul on kehtiv liikluskaristus. Nimelt liik: Tingimisi vangistus, määr: 5 kuud, eelvangistus: 3 päeva ja katseaeg 1 aasta 5 kuud. Karistus on täidetud 12.12.2020.
Hetkel ei saa internetis eksami aega broneerida sellepärast ja ma sooviksin teada, kui kaua ma veel pean ootama enne kui tohin broneerida ehk millal see karistus kehtivuse kaotab? Kardan ka seda, et autokooli tunnistus kaotab kehtivuse sest olen kuulnud et see võib viie aasta möödudes juhtuda.

Re: Kehtiva liikluskaristuse aegumine

19 Jaan 2022, 21:03

Tere

Karistuse kustumine töötab nii.
1. Inimene või juriidiline isik mõistetakse kriminaalkorras süüdi ja karistatakse.
2. Kui süüdimõistev otsus jõustub, kantakse karistus karistusregistrisse. Kuniks see sinna jääb (ei ole arhiveeritud) on tegu kehtiva karistusega.
3. Seejärel kannab süüdimõistetu karistuse ära, olgu see siis rahaline karistus, reaalne või tingimisi vangistus. Karistus on jätkuvalt karistusregistris, st kehtiv.
4. Karistuse ära kandmisest hakkab kulgema tähtaeg, pärast mille möödumist kustutatakse karistus registrist (arhiveeritakse). Karistuse kustumise aeg sõltub, mille eest ja milline karistus määrati/mõisteti. Reegliks on, et mida raskem süütegu ja karistus, seda kauemaks jääb karistus kehtivaks. Karistusandmete kustutamise tähtajad on sätestatud Karistusregistri seaduse https://www.riigiteataja.ee/akt/1290620 ... tiv#para28 § -s 24.
Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta