Isa jättis uue naise nõudmisel lihase tütre testamendist välja ...

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Isa jättis uue naise nõudmisel lihase tütre testamendist välja ...

23 Dets 2021, 23:59

Tere ,
Suri lapse bioloogiline ja ametlik isa , (eelnev isa ja lapse vaheline suhtlemine oli takistatud isa uue naise poolt , Politsei ähvardustel).
Matustel selgus, et isal on testament koostatud, kuid täpsemaid fakte ei öeldud uue naise poolt välja .
Tütar jäi ootama notari teadet testamendi sisust. 7 kuud oli juba möödunud, siis tütar ise tegi järelpäringu Notarite kotta.
Selgus asjaolu , et testament oli tehtud täies ulatuses uue naise kasuks , st lihane laps oli jäetud testamendist välja.

1. Kas Notari tööalane tegevus oli seaduspärane , et jättis tütrele teatamata isa testamendi sisust ?
Pean lisama et tütre tervislik seisund ei luba tal täiskoormusega töötada / talle on ametlikult määratud osaline töövõime.
Millised oleksid pidanud olema notari kohustused selgitamaks tütrele tema võimalike õiguste puhuks testamendi baasil pärandvara jagamise uuesti läbivaatamise. Kas antud juhul saab rakendada Pärimisseaduse § 104. Sundosa pärimine .??

2. Millised konkreetsed seadused määravad kindlaks Notarite tegevuse ?

3. Kas 2002-l aastal vastuvõetud seadus hõlmab veel lapse tervislike probleemide tõttu testamendiga seotuks saada ??
Millised peaksid olema lihase lapse edasised õigused ja sammud ??

Re: Isa jättis uue naise nõudmisel lihase tütre testamendist välja ...

27 Dets 2021, 17:26

Tere

Täisealine teovõimeline isik võib teha testamendi kellele soovib, sealhulgas jätta pärijate ringist välja lähisugulased. Juhul kui pärandaja on testamendi või pärimislepinguga jätnud seaduse järgi pärima õigustatud alaneja sugulase, oma vanemad või abikaasa, kelle suhtes pärandajal oli surma hetkel perekonnaseadusest tulenev kehtiv ülalpidamiskohustus, pärandist ilma või on nende pärandiosi vähendanud võrreldes sellega, mille nad oleksid saanud seadusjärgse pärimise korral, on neil õigus nõuda pärijatelt sundosa.
Sundosa on pool pärandiosa väärtusest, mille pärija oleks seadusjärgse pärimise korral saanud, kui pärandi oleksid vastu võtnud kõik seadusjärgsed pärijad. Sundosa saajal on võlaõiguslik nõue pärijate vastu, mis seisneb selles, et sundosa saama õigustatud isik võib nõuda pärandvara väärtusest lähtuvalt sundosa suuruse rahasumma maksmist. Seega, kui alaneja sugulane (laps) on perekonnaseaduse mõttes abi vajav isik kelle pärandaja on pärandist ilma jätnud, saab nõuda sundosa tasumist pärijalt, kes pärandi on vastu võtnud.
Edasiseks nõustamiseks ja vajadusel dokumentide koostamiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes selleks veebilehel https://hugo.legal/

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta