Ehitise kasutusluba ja naabritevaheline suuline kokkulepe

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Ehitise kasutusluba ja naabritevaheline suuline kokkulepe

18 Juul 2021, 15:58

Meie garaaži katuseviiluserv ulatub naabrikrundile ( olemas veeäravoolu juhtiv süsteem ja vesi voolab meie aeda). See, et katuseviiluserv ulatub naabrikrundile on eelmiste omanikel omavahel kokkulepitud. Garaažil olemas ametlik kasutusluba juba eelmistest omanikest .Naabrite vaheline kokkulepe on olnud arvatavasti suuliselt, sest kirjalikku paberit meil pole. ( meie ostsime maja 20 aastat tagasi ja seni pole naaber meile midagi öelnud). Kas naabril on õigus meile nüüd öelda, et ta soovib selle üleulatuva kautseserva eemaldamist, tasu jne.
Probleem on alguse saanud hoopis tema istutatud kuuskedest, mis on aiale liiga lähedal ja on juba pea 2,5 kõrgused. Palusime kuused lühemaks lõigata.
Vastuväiteks tõi katuseviilu.

Re: Ehitise kasutusluba ja naabritevaheline suuline kokkulepe

19 Juul 2021, 21:06

Tere

Asjaõigusseaduses on sätestatud, et ehitis, mis ulatub üle kinnisasja piiri, on selle kinnisasja osa, mille piirest ta väljub, kui kinnistusraamatusse on kantud kinnisasja piiriülest ehitamist lubav asjaõigus või kui naaberkinnisasja omanik peab piiriülest ehitamist lubama. Kui nimetatud ehitis on püstitatud asjaõiguseta, kuid heauskselt, peab naaberkinnisasja omanik seda lubama. Sel juhul on tal õigus nõuda ehitajalt tema kinnisasja piiridesse ulatuva ehitise osa alla jääva maatüki omandamist või perioodilist hüvitist.
Kõiki asjaolusid arvestava nõustamise saamiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes veebilehel https://hugo.legal/
Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta