Autoriõigused õppevideotes

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Autoriõigused õppevideotes

01 Juun 2021, 08:53

Tere!
Olen ühe spordiala kohtunik. Soovin ettevalmistada mõned õppevideod, mis on seotud kohtuniku tegevusega ning õppevideote valmistamisel tahan kasutada teatud videolõike mängudest, mis on nt avalikustatud ka meie meediaväljaannetest (nt postimehe spordi kategooria all) või siis omakorda YouTube's. Soovin need õpevideod ka YouTube'i panna.
Kas ma saan õigesti aru, et lähtudes eelpool nimetatud eesmärgist, või ma seda teha ilma autori nõusolekuta ja autoritasu maksmiseta? Minule tundub, et Autoriõiguse seaduse § 19. lg 2 justkui lubab seda teha.
Autori nõusolekuta ja autoritasu maksmiseta, kuid kasutatud teose autori nime, kui see on teosel näidatud, teose nimetuse ning avaldamisallika kohustusliku äranäitamisega on lubatud:
....
2) õiguspäraselt avaldatud teose kasutamine illustreeriva materjalina õppe- ja teaduslikel eesmärkidel motiveeritud mahus ja tingimusel, et selline kasutamine ei taotle ärilisi eesmärke;
Iseasi on "illustreeriva materjali" termini tähendus - kas video klassifitseerub selle alla?
Kas "motiveeritud maht" tähendab seda, et kasutatakse ainult nii palju materjale, palju ongi vaja konreetse õppematerjali valmistamiseks?

Re: Autoriõigused õppevideotes

01 Juun 2021, 14:53

Tere

Olete seadust õigesti mõistnud, et teose kasutamine hariduslikel eesmärkidel on lubatud illustreeriva materjalina kui allikale ja autorile on viidatud, kasutamine ei ole ärilistel eesmärkidel ja kasutatakse mahus, mis on vajalik teooria illustreerimiseks. Eesti õigekeelsussõnaraamatus on toodud sõna illustreeriv definitsioon - illustreeriv, näitlik, selgitav. Seega võib nimetatud eesmärgil kasutada ka videosalvestist.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta