Mul on küsimus osaline töövõimetus ja pensionikindlustus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Mul on küsimus osaline töövõimetus ja pensionikindlustus

22 Apr 2021, 18:58

Tere

Kui isikule on määratud osaline töövõimetus siis kas ta võiks hakata varem välja võtma oma pensionikindlustust ilma, et ta kaotas osalise töövõime toetuse ja haigekassa ehlk.siis sotsiaalkindlustuse.
Pensionikindlustus on makstud ca 20 a tagasi teises riigis, seega selle välja võtmisel tuleb maksud maksta teise riiki.

Pensioniiga veel käes ei ole ja eel pensionile ka ei soovi minna.

Re: Mul on küsimus osaline töövõimetus ja pensionikindlustus

29 Apr 2021, 10:38

Tere

Töövõimetoetust võidakse vähendada, kui isikul on piisav sissetulek. Kui osalise või puuduva töövõimega isiku sissetulek töövõimetoetuse maksmise kuule eelnenud kalendrikuul ületab 90-kordset kehtivat päevamäära, arvutatakse toetuse suurus ümber, vähendades tema toetust töövõimetoetuse maksmise kuu eest summa võrra, mis on pool tema sissetuleku ja 90-kordse päevamäära vahest. Kehtiv toetuse määr on osalise töövõime korral 8,4873 eurot päevas ja puuduva töövõime korral 14,89 eurot päevas.
Sissetuleku hulka arvatakse sotsiaalmaksuga maksustatav tulu, sh töötasu, palk, töötuskindlustushüvitis, vanemahüvitis, ajutise töövõimetuse hüvitis, tööandja makstav haigushüvitis ning juriidilise isiku juhtimis- ja kontrollorgani liikme tasu. Seega sõltub toetuse vähendamine saadava sissetuleku suurusest ja liigist. Samuti asjaolust, kas pensionikindlustus võetakse välja korraga või piisavalt väikeste igakuiste maksetega, et säiliks õigus töövõimetoetusele.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta