MTÜ juhatus kui vana volitused lõppevad ja uut pole veel valitud

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

MTÜ juhatus kui vana volitused lõppevad ja uut pole veel valitud

22 Mär 2021, 21:41

MTÜ põhikiri näeb ette juhatuse valimise 3 aastaks. Kui istuva juhatuse volitused lõppevad aga üldkoosolekut pole võimalik piirangute tõttu korraldada, siis kes juhib MTÜd vahepealsel ajal?
Vana juhatuse liikmete volitusi pikendada pole soovi kellelgi.

Re: MTÜ juhatus kui vana volitused lõppevad ja uut pole veel valitud

29 Mär 2021, 08:43

Tere

Seaduses või põhikirjas sätestatud tähtaja möödumisel ja ametiaja pikendamise otsuse vastuvõtmata jätmisel lõpevad juhatuse liikme volitused automaatselt. See, et juhatuse liige on endiselt kantud äriregistrisse ning ka ühingu suhtes jätkub juhatuse liikme varasem tegevus, ei pikenda automaatselt juhatuse liikme volitusi. Ka Riigikohus on oma mitmes otsuses välja toonud, et juhatuse liikme ametiaega ei saa lugeda pikenenuks ainuüksi seetõttu, et isik jätkab tegutsemist juhatuse liikmena. Sellisest juhatuse liikmena tegutsemise jätkumisest võib üldjuhul järeldada üksnes juhatuse liikme tahet jätkata tegutsemist juhatuse liikmena. Samas võib kohtu sõnul lugeda juhatuse liikme ametiaja pikenenuks ka mõlemapoolseid (s.o juhatuse liikme ja osanike) tahteavaldusi ja käitumist hinnates kaudsete tahteavaldustega. Selleks on aga lisaks (endise) juhatuse liikme poolsele jätkamisele viitavale käitumisele vajalik ka osaühingu osanike (MTÜ puhul MTÜ liikmete) otsus, millega selgesõnaliselt kiidetakse heaks isiku tegutsemine juhatuse liikmena, st pikendatakse tema ametiaega tagasiulatuvalt.
Seega puudub antud olukorras KÜ-l pädev esindusorgan, kes võiks ühistu nimel tehinguid teha. Soovitada saab üldkoosoleku kiiret kokku kutsumist ja uue juhatuse kiiret valimist. Koosolek ei pea toimuma ilmtingimata siseruumides vaid seda saab korraldada ka õues järgides selleks puhuks kehtestatud piiranguid. Kuni juhatus puudub, esindavad korteriomanikud ühistut ühiselt.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta