Mure korteriga

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Mure korteriga

17 Mär 2021, 15:05

Tere
Elasin mehega 2004.aastast koos , abielus ei olnud . Elasime mehe korteris ( erastatud ), sisse ei olnud kirjutatud. Mees suri ootamatult selle aasta jaanuaris.Mehel ei olnud tehtud pärandust ega kinkelepingut . Lapsi tal ei olnud.Ema on surnud . Kas minul on võimalus ja õigus korter endale saada ?

Re: Mure korteriga

25 Mär 2021, 23:08

Tere

Kui testamenti ei olnud tehtud, siis puudub registreerimata kooselu elukaaslasel õigus pärida. Seadusjärgsed pärijad on pärandaja abikaasa ja sugulased (lapsed, lapselapsed, vanemad, õed, vennad, onud, tädid). Nende puudumisel kohalik omavalitsus. Kui pärijaks osutubki kohalik omavalitsus, võite KOV-st uurida, kas ehk on võimalik korterit Teise soodsatel tingimustel müüa. Nagu öeldud, pärimiseks Teil võimalusi kahjuks ei ole.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Mure korteriga

29 Mär 2021, 17:45

Tere.
Tänud vastuse eest.
Mehel on tädi ja täditütar , kui nemad loobuvad korterist , kas siis minul on mingit õigust või siis ainult läbi omavalitsuse?Kas ma sissekirjutuse saan või ei ole mul õigust sees elada ka?
Ette tänades

Re: Mure korteriga

31 Mär 2021, 07:48

Tere

Nagu varem selgitatud pärivad seaduse järgi abikaasa ja sugulased. Teie paraku kumbagi ringi ei kuulu ja seega puudub Teil mistahes tingimustel õigus pärida. Teie kasutusõigus korterile tekkis kooselust. Elukaaslasesurmaga lõppes kooselu ja koos sellega ka õigus korterit kasutada. Pärija (kas sugulane või kohalik omavalitsus) võib Teiega korteri kasutamiseks mingi kokkuleppe sõlmida, ent tal ei ole kohustust seda teha.
Kui elukaaslaste sugulastega on suhted head, võiks olla üheks võimaluseks, et näiteks tädi võtab pärandi vastu ja kingib selle Teile või sõlmib Teiega korteri suhtes mingi kasutuslepingu või seab Teie kasuks isikliku kasutusõiguse Teie elu lõpuni.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta