Tulumaks korteri müügil

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Tulumaks korteri müügil

01 Mär 2021, 15:17

Tere

Isik omab korterit, kus ta elas püsivalt sees üle 10 aasta. Muid korteriomandeid isikul kunagi olnud pole ning samuti ei ole isik kunagi võtnud ühtki eluruumi üürile. Viimasel rohkem kui kahel aastal on kestnud olukord, kus isik viibib suurema osa ajast ema juures emale kuuluvas korteris. Olukorra tingis ema abivajadus ja ema korteri lähem asupaik isiku vahetunud töökohale. Oma korteriomandit isik välja ei ole üürinud, seal on endiselt tema asjad, isik külastab korterit 3-4 korda kuus ja maksab sealsed kommunaalkulud, kuid ööbinud seal viimasel kahel aastal ei ole. Kas juhul, kui isik nüüd müüb endale kuuluva korteri, peab ta müügist saadud summalt tasuma tulumaksu? Kas saab väita, et isiku elukoht on viimase kahe aasta vältel olnud üheaegselt kahes kohas (TsÜS § 14 lg 2), nii ema korteris kui endale kuuluvas korteris?

Tänan vastuse eest ette.

Re: Tulumaks korteri müügil

05 Mär 2021, 22:20

Tere

Riigikohtu 2014. aasta otsuses (RKHK 3-3-1-97-13) on ära toodud Tartu Ringkonnakohtu seisukoht, et tulumaksuseaduse § 15 lg 5 punktis 1 märgitud tingimust „kuni võõrandamiseni" ei saa tõlgendada viisil, nagu peaks isik kuni notariaalse võõrandamis- ja asjaõiguslepingu sõlmimiseni füüsiliselt eluruumis sees elama. Arvestades kinnisvara võimaliku müügiperioodi pikkust ning asjaolu, et kinnisvara müük reeglina järgneb, mitte ei eelne olulistele elukorralduslikele otsustele või sündmustele, mis võivad kaasa tuua isiku vajaduse elukoha muutmiseks (nt töökoha muutus, otsus kolida linnast maale vms), muudaks piirang, võõrandada eluruumi tulumaksuvabalt vaid selles kuni tehingu sõlmimiseni sees elades, isikud sunnimaisteks. Sedavõrd kivinenud normitõlgendust ei saa aga kindlasti pidada tänapäeva globaliseeruvas ning kiirelt arenevas ühiskonnas seadusandja eesmärgiks. Seetõttu tõlgendab ringkonnakohus normi tingimust „kuni võõrandamiseni" selliselt, et see tähendab faktilist eluruumi kasutamist vähemalt kuni eluruumi müügiprotsessi alustamiseni.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta